Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Princesha Sofi

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Princesha Sofi formalisht Madhëria e Saj Mbretëresha e Shqipërisë Sofia (21 maj 1885, Potsdami - 3 shkurt 1936, Fântânele; gjatë Sophie Helene Cecilie of Schönburg-Waldenburg (zu Wied)) ishte bashkëshortja e Princ Vidit me të cilin u martua më 30 nëntor 1906'. Çifti mbretëror pati dy fëmijë:

  • Princesha Marie Eleonore, Donika (1909–1956)
  • Princi trashëgimtar Carol Victor, Skënderi (1913–1973)
Mbretëresha Sofi
Mbretëresha e Shqipërisë
7 mars 1914 - 3 shtator 1914
Sophie of Schönburg-Waldenburg.jpg
U lind në21 maj 1885
Vdiq3 shkurt 1936
KombësiaShqiptare dhe Gjeramane

Jetëshkrimi

Princesha Sofi u lind në Potsdam, Brandenburg. Ishte vajza e Princit trashëgimtar Victor of Schönburg-Waldenburg (1856–1888) dhe e gruas së tij, Princeshës Lucia of Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1859–1903). Ajo pati disa rrënjë shqiptare, duke filluar me Ruxandra Ghica (Gjika), vajza e Grigore I Ghica (Gjika), sundimtar i Vllahisë (Rumani).Gjyshërit e saj nga e ëma qenë Emil, Princ i Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1824–1878) dhe gruaja e tij, Pulcheria Cantacuzene (1820–1865), princeshë rumune. Emil ishte djali i August Ludwig of Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1788–1874) dhe i Franziska Allesina von Schweitzer (1802–1878).[1]August Ludwig ishte djali i tetë nga dhjetë djemtë e Christian Heinrich, Princ i Sayn-Wittgenstein-Berleburg (1753–1800) dhe gruas së tij Charlotte Friederike Franziska, Konteshë e Leiningen-Westerburg. Christian Heinrich ishte një drejtues premtues i Sayn-Wittgenstein-Berleburg, shtet i Perandorisë së Shenjtë Romake. Ai drejtoi si Kont nga 1773 deri më 1792 dhe si Princ nga 1792 e deri në vdekje. Sayn-Wittgenstein-Berleburg ishte nën Dukatin e Madh të Hesse-ve në 1806.Prindët e saj vdiqën kur Sofia ishte e vogël, kështu që ajo kaloi rininë e saj në Moldavi, ku gjendeshin kushërinjtë e saj nga e ëma.[2]

Princeshë e Shqipërisë

Princesha Sofi ishte bashkë me bashkëshortin e saj tek Mbretëresha Elizabeta e Rumanisë, kushërirë e Vilhemit. Dy gratë luajtën një rol vendimtar që Princ Vidi të pranonte kurorën e Skënderbeut.

 
Mbërritja e Princ Vidit dhe Princeshë Sofisë në Durrës më 7 mars 1914.

Çifti mbretëror mbërriti në Durrës, Shqipëri më 7 mars 1914, për efekt të pranimit që Princ Vidi i bëri kurorës shqiptare më 21 shkurt 1914 nga një delegacion shqiptar i kryesuar nga Esat Toptani. Delegacioni shqiptar vizitoi edhe Valdenburgun, Saksoni, për respekt të familjes së Princeshës Sofi.

Shihni edhe

Lidhje të jashtme

  • Marek, Miroslav. "A listing of Princes of Schönburg-Waldenburg since 1800 and their descendants". Genealogy.EU. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Princesha Sofi, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.