Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Peruja

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Përcjellë nga Peru)
República del Perú
Flag of Peru (state).svgEmblema - Peruja
FlamuriStema
Moto Kombëtare: -
Vendndodhja - Peruja

Peru, emri zyrtar Republika e Perusë është shtet që shtrihet në Perëndim të Amerikës Jugore. Në Veri kufizohet me Ekuadorin dhe Kolumbinë, në Lindje me Brazilin, në Jug-Lindje me Bolivinë, në Jug me Kilin, dhe në Perëndim ka dalje në Oqeanin Paqësor.

Peru

Historia


Njësitë Administrative

Territori i Perusë përbëhet nga 25 regjione (Spanjisht: regiones; njëjës: región). Regjionet pastaj ndahen në krahina. Peru ka në përgjithësi 180 krahina me rreth 1747 rrethe.

Krahina Lima që shtrihet në qendrën e bregdetit të Perusë është regjion i pavarur, në këtë krahinë gjendet edhe kryeqyteti Lima i quajtur Lima Metropolitana.

2002 ndarja administrative e Perusë zyrtarisht bëhet në 24 departamente(spanjisht:departamentos). Por në praktikë përdoren termet për regjione.

Lidhje të jashtme

  • Qeveria
  • Kryetari
  • Parlamenti
    • President: Luz Salgado
  • Ministria e Turizmit:Peruvian Tourism

  Commons: Peruja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimedialePërmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Wikipedia®is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Peru, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).