Wiki Shqip 2023:
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Otranto ( [1] Latin: Hydruntum) është një qytet dhe komunëprovincën e Leces (Pulia, Itali), në një rajon pjellor dikur i famshëm për racën e kuajve.

Otranto ndodhet në bregun lindor të gadishullit Salento. Ngushtica e Otrantos, së cilës i jep emrin qyteti, lidh Detin Adriatik me detin Jon dhe ndan Italinë nga Shqipëria . Porti është i vogël dhe ka pak tregti.

Otranto zë vendin e qytetit antik grek Hydrus (në greqisht: Ὑδροῦς) ose Hydruntum (në latinisht), i njohur gjithashtu si Hydrunton, Hydronton ose Hydruntu . Otranto ishte një qytet me origjinë mesapiane (ilire), i cili, në luftërat e Pirros dhe Hanibalit doli kundër Romës.

Në kohën romake ishte një qytet. Meqenëse është porti më i afërt në bregun lindor të Detit Adriatik, ishte ndoshta më i rëndësishëm se Brundisium (Brindisi i sotëm), nën perandorët romakë si një pikë e nisjes për Lindjen, si distanca deri në Apoloni, (në Shqipërinë e tanishme ) ishte më pak se nga Brundisium.

Qytetet binjake

Otrantoja është binjakëzuar me:

Shih edhe

  1. ^ "Otranto". Collins English Dictionary. HarperCollins. Marrë më 4 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Otranto, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).