Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Miss World

From Wikipedia, the free encyclopedia

Miss World (sqt.: Miss Bota) është një miss-zgjedhje botërore.

Miss Universe është një nga konkurencë kryesore të kësaj spektakël.

Historia e Miss World

VitiMiss WorldShtetiVendi
1951Kiki HaakonsonSuediaLondra, Britania e Madhe
1952May Louise FlodinSuediaLondra, Britania e Madhe
1953Denise PerrierFrancaLondra, Britania e Madhe
1954Antigone CostandaEgjiptiLondra, Britania e Madhe
1955Carmen Duijm ZubillagaVenezuelaLondra, Britania e Madhe
1956Petra SchürmannGjermaniaLondra, Britania e Madhe
1957Marita LindahlFinlandaLondra, Britania e Madhe
1958Penelope Anne CoelenJugafrikaneLondra, Britania e Madhe
1959Corine RottschaferHolandaLondra, Britania e Madhe
1960Norma Gladys CappagliArgjentinaLondra, Britania e Madhe
1961Rosemarie FranklandBritania e MadheLondra, Britania e Madhe
1962Catharina LoddersHolandaLondra, Britania e Madhe
1963Carole Joan CrawfordXhamajkaLondra, Britania e Madhe
1964Ann SydneyBritania e MadheLondra, Britania e Madhe
1965Lesley LangleyBritania e MadheLondra, Britania e Madhe
1966Reita FariaIndiaLondra, Britania e Madhe
1967Madeleine Hartog BellPeruLondra, Britania e Madhe
1968Penelope PlummerAustraliaLondra, Britania e Madhe
1969Eva Rueber-StaierAustriaLondra, Britania e Madhe
1970Jennifer HostenGrenadaLondra, Britania e Madhe
1971Lucia Tavares PetterleBraziliLondra, Britania e Madhe
1972Belinda GreenAustraliaLondra, Britania e Madhe
1973Marjorie WallaceShBALondra, Britania e Madhe
1974Anneline KrielJugafrikaneLondra, Britania e Madhe
1975Wilnelia MercedPuerto RicoLondra, Britania e Madhe
1976Cindy BreakspeareXhamajkaLondra, Britania e Madhe
1977Mary StavinSuediaLondra, Britania e Madhe
1978Silvana SuarezArgjentinaLondra, Britania e Madhe
1979Gina SwainsonBermudaLondra, Britania e Madhe
1980Kimberley SantosGuamaLondra, Britania e Madhe
1981Pilin LeonVenezuelaLondra, Britania e Madhe; Miami, ShBA
1982Mariasela AlvarezRepublika DomenikaneLondra, Britania e Madhe
1983Sarah-Jane HuttBritania e MadheLondra, Britania e Madhe
1984Astrid HerreraVenezuelaLondra, Britania e Madhe
1985Hofi KarlsdottirIslandaLondra, Britania e Madhe
1986Giselle LaRondeTrinidad dhe TobagoLondra, Britania e Madhe; Macau
1987Ulla WeigerstorferAustriaLondra, Britania e Madhe; Malta
1988Linda PetursdottirIslandaLondra, Britania e Madhe; Málaga, Spanja
1989Aneta KreglickaPoloniaHong Kong; Taipeh, Tajvani
1990Gina Marie TollesonShBALondra, Britania e Madhe; Norvegjia
1991Ninibeth JiminezVenezuelaAtlanta, ShBA; Jugafrikane
1992Julia KourotchkinaRusiaSun City, Jugafrikane
1993Lisa HannaXhamajkaSun City, Jugafrikane
1994Aishwarya RaiIndiaSun City, Jugafrikane
1995Jacqueline Aguilera MarcanoVenezuelaSun City, Jugafrikane; Dubai, EBA
1996Irene SklivaGreqiaBangalore, India; Sejshelli
1997Diana HaydenIndiaMahé, Sejshelli
1998Linor AbargilIzraeliMahé, Sejshelli; Paris, Franca
1999Yukta MookheyIndiaLondra, Britania e Madhe; Malta
2000Priyanka ChopraIndiaLondra, Britania e Madhe; Maldives
2001Agbani DaregoNigeriaSun City, Jugafrikane; Zambia
2002Azra AkinTurqiaLondra, Britania e Madhe; Abuja, Nigeria
2003Rosanna DavisonIrlandSanya, Kina
2004Maria Julia Mantilla GarciaPeruSanya, Kina
2005Unnur Birna VilhjálmsdóttirIslandaSanya, Kina
2006Tat'ana KuchařováRepublika ÇekeVarshava, Polonia
2007Zhang ZilinKinaSanya, Kina
2008Ksenia SukhinovaRusiaJohanesburg, Republika Jugafrikane
2009Kaiane AldorinoGjibraltariJohanesburg, Jugafrikane

Shiko dhe Këtu

Weblinks

  Commons: Miss World – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Miss World, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).