Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English
Gjendeni te artikulli Marsi - muaj viti. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Marsi është muaji i tretë i vitit në Kalendarin Gregorian i cili ka 31 ditë. Emri mars vjen nga Mars, perëndia Romake e luftës. Në kohën e Romës së lashtë, Marsi quhej Martius, dhe mbahej si kohë me fat për të filluar një luftë. Në kohën e Grekëve të lashtë, Marsi quhej Anthesterion.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Shkurti · Mars · Prilli
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Marsi fillon në të njëjtën ditë të javës me nëntorin në të gjithë vitet, dhe në të njëjtën ditë të javës me shkurtin në vitet e rregullta.

7 Marsi është Festa e Mësuesit, dhe 8 Marsi është Festa e GruasShqipëri.

This article uses material from the Wikipedia article Mars (muaj), which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.