Maria Antoneta

Maria Antoneta lindi Maria Antonia Josepha Johanna; 2 nëntor 1755 - 16 tetor 1793)

Maria Antoneta (Frëngjisht: [maʁi ɑ̃twanɛt]  ( dëgjoni) lindi Maria Antonia Josepha Johanna; 2 nëntor 1755 - 16 tetor 1793) ishte mbretëresha e fundit e Francës para Revolucionit francez. Ajo u martua me Luigjin XVI te Francës. Maria Antoneta u lind si arkdukesha e Austrisë dhe ishte fëmija e re e parafundit e Perandorit Francis I dhe Perandoreshës Maria Theresa. Ajo u bë dauphine e Francës në maj 1770 në moshën 14 vjeç pas martesës së saj me Louis-Auguste, trashëgimtar i dukshëm për fronin francez. Më 10 maj 1774, burri i saj u ngjit në fron si Louis XVI dhe ajo u bë mbretëreshë.

Marie Antoneta
Élisabeth Vigée Le Brun - Marie-Antoinette au livre - 1785.jpg
Portreti i Marie Antoinette e pikturuar më 1785 për Ministrinë e Punëve të Jashtme
Mbretëresha e Francës
Mbretërimi10 maj 1774 – 21 shtator 1792
BashkëshortLouis XVI (m. 1770; vdiq. 1793)
FëmijëMarie-Thérèse e Francës
Louis-Joseph i Francës
Louis Charles i Francës
Sophie-Béatrice e Francës
Emri i plotë
Maria Antonia Josefa Johanna
ShtëpiaShtëpia e Habsburg-Lorraine
I atiFrancis I, Perandori i Shenjtë Romak
E ëmaMaria Theresa
U lind2 nëntor 1755
Pallati Hofburg, Vjenë, Arkdukati i Austrisë, Perandoria e Shenjtë Romake
Vdiq16 tetor 1793 (37 vjet)
Place de la Concorde, Paris, Republika e Parë Franceze
Varrimi21 janar 1815
Bazilika e Shën Denis
Nënshkrimi

Disa ngjarje u lidhën me Maria Antoneta gjatë Revolucionit pasi qeveria e kishte vendosur familjen mbretërore nën arrest shtëpiak në Pallatin Tuileries në tetor 1789. Në qershor 1791 tentoi fluturimin për në Varennes dhe roli i saj në Luftën e Koalicionit të Parë kishte efekte katastrofike në mendimin popullor francez. Më 10 gusht 1792, sulmi ndaj Tuileries e detyroi familjen mbretërore të strehohet në Asamble, dhe ata u burgosën në burgun e Tempullit më 13 gusht. Më 21 Shtator 1792, monarkia u shfuqizua. Luigji XVI u ekzekutua nga gijotina më 21 janar 1793. Gjyqi i Maria Antonetës filloi më 14 tetor 1793, dhe dy ditë më vonë ajo u dënua nga Gjykata Revolucionare e tradhtisë së lartë dhe u ekzekutua, gjithashtu nga gijotina, në Place de la Révolution.

This article uses material from the Wikipedia Shqip article Maria Antoneta, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

In other languages:

/** SHOW / HIDE SECTION**/function mfTempOpenSection(getID) {var x = document.getElementById("mf-section-"+getID); if (x.style.display === "none") { x.style.display = ""; } else { x.style.display = "none"; }}