Wiki Shqip 2023:
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Luljeta Pula Beqiri

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Luljeta Pula-Beqiri (31.10.1952, Kosovë) është profesoreshë në Fakultetin e Gjeoshkencave dhe Teknologjisë në Mitrovicë, ku punon që nga viti 1976.

Luljeta Pula është atdhetare e shquar dhe kontribuoi në etapa të rëndësishme nëpër të cilat ka kaluar Kosova.

Veprimtarinë e saj kombëtare e filloi qysh në moshën 16 vjeçare, kur edhe iu bashkua demonstratës së vitit 1968, për ta vazhduar aktivitetin deri në ditët sotme.

Biografia

Luljeta Pula - Beqiri u lind më 31 tetor të vitit 1952 në Prishtinë, Kosovë. Ajo lindi në një familje intelektualësh, si nga ana e nënës (Edibe Binishi Pula – veterane e arsimit), ashtu edhe nga babai (Xhevdet Pula - profesor universiteti). Ata e rritën vajzën e tyre në frymë atdhedashurie, pasi që të dy ishin luftëtarë të lirisë edhe me pushkë, por edhe me pendë. Edhe gjyshja e Luljetës, Gjylshah Pula, ishte luftëtare kundër nazifashizmit dhe të gjitha këto e kalitën atë në një atdhetare të shquar. Tani ajo është e martuar dhe ka dy fëmijë.

Arsimimi dhe edukimi

Luljeta shkollën fillore, gjimnazin dhe Fakultetin e Teknologjisë - Xehetarisë i kreu në Prishtinë. Studimet e nivelit master i përfundoi në Universitetin e Zagrebit në vitin 1979, teksa gradën doktor shkence në inxhinieri kimike e mori në vitin 2006 në Universitetin e Prishtinës.

Aktualisht është profesoreshë në Fakultetin e Gjeoshkencave dhe Teknologjisë në Mitrovicë, ku punon që nga viti 1976. Luljeta mori pjesë në shumë tubime e konferenca vendore e ndërkombëtare.

Prej viteve 80’-ta e deri në vitin 2000, Luljeta ishte e angazhuar si politikane, ku mbajti poste të larta dhe të respektuara nëpër disa organe partish.

Veprimtaria

Fillet e angazhimit të Luljetës në planin kombëtar janë shumë të hershme. Qysh në fëmijëri ajo e kishte ndjerë padrejtësinë që po i bëhej popullit shqiptar në Kosovë dhe që në moshën 16 vjeçare, si nxënëse e vitit të dytë në gjimnaz, ishte dënuar me masën përjashtim nga shkolla për organizimin dhe nxitjen e propagandës kombëtare në mesin e bashkëmoshatarëve të saj. Duke qenë se ishte nxënëse e shkëlqyer, kjo masë u zbut dhe u shndërrua në parapërjashtim.

Ajo mori pjesë edhe në demonstratat e vitit 1981, duke u bërë kështu ndër të rrallët mësimdhënës universitarë, që e përkrahte publikisht këtë nismë. Tutje, ajo mori pjesë edhe nëpër të gjitha tubimet kombëtare dhe demonstratat popullore, që nga viti 1981-1989, e deri më 1999, me përfundimin e luftës në Kosovë.

I tërë ky angazhim, rezultoi në arrestimin e saj 8 herë në stacione të ndryshme policore, në Prishtinë, Mitrovicë e Istog. Arrestimi i parë i saj ishte më 2 korrik 1990, për shkak të ndikimit në shpalljen e Deklaratës Kushtetuese.

Angazhimi politik

Luljeta Pula ishte themeluese e Shoqatës së Gruas më 1990 dhe kryetare e Shoqatës së Gruas, e emëruar nga Këshilli iniciues përgjatë viteve 1990-1991. Ajo nuk u pajtua që Shoqata e Gruas të jetë nën ombrellën e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe pas një viti dha dorëheqje në shenjë pakënaqësie.

Në periudhën e viteve 1991-1993 u zgjodh nënkryetare e Forumit të Gruas, si dhe në periudhën e viteve 1998-2000 ishte nënkryetare e Forumit Demokratik të Kosovës.

Luljeta ishte kryetarja e parë e Partisë Social-Demokrate të Kosovës, post të cilin e mbajti gjatë viteve 1992-2000. PSDK ishte partia e dytë, pas LDK-së, që u themelua në sistemin e ri pluralist të Kosovës.

Ajo ka shkruar shumë artikuj gazetareskë dhe kumtesa për opinion për 10 vjet, në cilësinë e kryetares së PSDK-së. Ka marrë pjesë në debate televizive – publike në Serbi dhe në Perëndim dhe ka dërguar shumë dokumente sekrete në qendrat e vendosjes ndërkombëtare. Ka hartuar edhe programe kombëtare në organizatat ku ka punuar.[1][2][3][4]

Referime

  1. ^ Ilazi, Hanëmshahe. Gra të njohura të trojeve shqiptare. Prishtinë, Kosovë: KOHA. fq. 230–231. ISBN 978-9951-685-25-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ https://books.google.com/books?id=tnfrSJbA5e4C&pg=PA59&lpg=PA59&dq=luljeta+pula&source=bl&ots=cPdYjHEUxl&sig=MqqmlnMkLoXnOVkY9fyw9XJd8aQ&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwit4vD--NnZAhVFOxQKHbDBDoQQ6AEIiwEwFg#v=onepage&q=luljeta%20pula&f=false
  3. ^ https://www.youtube.com/watch?v=L9o6cBgCwQ4
  4. ^ http://umib.net/wp-content/uploads/2015/12/Raporti-i-komisionit-recensues-per-Luljeta-Pula-Beqiri-2.pdf

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Luljeta Pula Beqiri, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.