Wiki Shqip 2023:
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Lozana, ne gjuhën frënge Lausanne(Lozanë), është qytet në Zvicër,Zvicrën Romandie (pkesa ku flitet frëngjishtja).Ky qytet ndodh mbi Liqenin Léman në Kantonin (frankofon) Vaud(Vo).Qyteti është vendi i Komitetit internacional Olimpik ,sikur edhe Muzeut dhe Parkut Olimpik .

Lozana
Palais de Rumine, former University of Lausanne.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej132'626

Qyteti i vjetër ka shume rrugë te mbushura me butika ,aty është Katedralja Gotike nga XII shekull .Pallatja Rumine nga XIX shekull,sikur edhe shume muze te artit dhe ndertësa me arhitekture shume te bukur dhe te vjetër . ― GoogleAltitude : 526

Gjeografia

Arsimi dhe kultura

Sporti

Ngjarjet

Transporti

Turizmi

Lidhje të jashtme

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Lozana, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).