Wiki Shqip 2022: Speciale:Kërko
SQVietnameseEnglish

Këtu gjeni listën e plotë të shteteve sovrane apo akoma pa sovranitet. Lista aktualisht përmban 194 shtete (të gjithë anëtarët e OKB-së dhe Vatikanin) dhe 12 territore ku statusi si "shtet" është i diskutueshëm ose ku nuk njihet sovraniteti.

Shtetet sovrane anëtare të OKB-së

Lista

Treguesi i përmbajtjesLart # 0-9 A B C Ç D DH E Ë F G GJ H I J K L LL M N NJ O P Q R RR S SH T TH U V W X XH Y Z ZH Shiko edhe
ShtetiEmri zyrtar i shtetitKryeqytetiPopullsiaSipërfaqja
(km²)
Dendësia e popullsisë
(banorë/km²)
FlamuriKodi ISO (alfa-2)Kodi ISO (alfa-3)
A
AfganistaniRepublika Islame e AfganistanitKabuli29 121 000652 23044.6AFAFG
Afrika e JugutRepublika e Afrikës së JugutPretoria48,810,4271,221,03741.4ZAZAF
Republika e Afrikës QendroreRepublika Afrikane QendroreBangui4,422,000622,9847.1CFCAF
AlgjeriaRepublika Popullore Demokratike e AlgjerisëAlgjeri34 586 0002 381 74114,5DZDZA
AndorraPrincipata e AndorrësAndorra la Vella85 000468181,6ADAND
AngolaRepublika e AngolësLuanda13 068 0001 246 70010,5AOAGO
Antigua dhe BarbudaAntigua dhe BarbudaSaint John's87 000443196,4AGATG
Arabia SauditeMbretëria e Arabisë SauditeRiadi28,376,3552,250,00012SASAU
ArgjentinaRepublika ArgjentinaseBuenos Aires41 343 0002 780 40014,9ARARG
ArmeniaRepublika e ArmenisëJerevani2 967 00029 74399,7AMARM
AustraliaBashkësia e AustralisëCanberra21 516 0007 741 2202,8AUAUS
AustriaRepublika e AustrisëVjena8,414,63883,855100.3ATAUT
AzerbajxhaniRepublika e AzerbajxhanitBaku8 372 00086 60096,7AZAZE
B
BahametBashkësia e BahameveNassau310 00013 88022,3BSBHS
BahreiniMbretëria e BahreinitManama738 000760971,1BHBHR
BangladeshiRepublika Popullore e BangladeshitDhaka156 118 000143 9981 084,2BDBGD
BarbadosiBarbadosiBridgetown286 000430665,1BBBRB
BelgjikaMbretëria e BelgjikësBrukseli10 423 00030 528341,4BEBEL
BelizaBelizaBelmopan315 00022 96613,7BZBLZ
BeniniRepublika e BeninitPorto Novo9 056 000112 62280,4BJBEN
BirmaniaBashkimi e BirmanisëNaypyidaw60,280,000676,57873.9MMMMR
BjellorusiaRepublika e BjellorusisëMinsk9,457,500207,59545.8BYBLR
BoliviaShteti Shumëkombësh i BolivisëLa Paz9 947 0001 098 5819,1BOBOL
Bosnja dhe HercegovinaBosnja dhe HercegovinaSarajeva4 622 00051 19790,3BABIH
BotsvanaRepublika e BotsvanësGaborone2 029 000581 7303,5BWBWA
BraziliRepublika Federative e BrazilitBrazilia187 103 0008 514 87723,6BRBRA
Mbretëria e BashkuarMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe e Irlandës së VeriutLondra58 348 000243 610255,9GBGBR
BruneiBrunei DarussalamBandar Seri Begawan395 0005 76568,5BNBRN
BullgariaRepublika e BullgarisëSofja7 149 000110 87964,5BGBGR
Burkina FasoBurkina FasoOuagadougou16 242 000274 20059,2BFBFA
BurundiRepublika e BurunditBujumbura9 863 00027 830354,4BIBDI
ButaniMbretëria e ButanitThimphu700 00038 39418,2BTBTN
Ç
ÇadiRepublika e ÇaditNxhamena10,329,2081,284,0008.0TDTCD
ÇekiaRepublika ÇekePraga10,512,20878,866134CZCZE
D
DanimarkaMretëria e DanimarkësKopenhagen5 516 00043 094128,0DKDNK
DominikaBashkësia e DominikësRoseau73 00075197,2DMDMA
E
EgjiptiRepublika Arabe e EgjiptitKajro80 472 0001 001 45080,4EGEGY
EkuadoriRepublika e EkuadoritKuito14 791 000283 56152,2ECECU
Emiratet e Bashkuara ArabeEmiratet e Bashkuara ArabeAbu Dabi8,264,07083,60099AEARE
EritreaShteti i EritresëAsmara5.793 000117.60049,3ERERI
EstoniaRepublika e EstonisëTalini1 291 00045 22828,5EEEST
EtiopiaRepublika Federale Demokratike e EtiopisëAddis Abeba88 013 0001 104 30079,7ETETH
F
FilipinetRepublika e FilipineveManila92,337,852300,000308PHPHL
FinlandaRepublika e FinlandësHelsinki5 255 000338 14515,5FIFIN
FixhiRepublika e FixhitSuva849,00018,27446.4FJFJI
FrancaRepublika FrancezeParisi62 814 000551 500113,9FRFRA
G
GaboniRepublika GabonezeLibreville1 545 000267 6675,8GAGAB
GambiaRepublika e GambiasBanjul1 824 00011 295161,5GMGMB
GanaRepublika e GanësAkra24 340 000238 533102,0GHGHA
GrenadaGrenadaSaint George's108 000344314,0GDGRD
GreqiaRepublika HelenikeAthina10 750 000131 95781,5GRGRC
GuajanaRepublika Kooperative e GuajanësGeorgetown748 000214 9693,5GYGUY
GuatemalaRepublika e GuatemalësGuatemala13 550 000108 889124,4GTGTM
GuineaRepublika GuinesëKonakri10 324 000245 85742,0GNGIN
Guinea-BisauRepublika e Guinea-BisautBissau1 565 00036 12543,3GWGNB
Guinea EkuatorialeRepublika Guinesë EkuatorialeMalabo651 00028 05123,2GQGNQ
Gj
GjeorgjiaGjeorgjiaTbilisi4 601 00069 70066,0GEGEO
GjermaniaRepublika Federale e GjermanisëBerlini82 283 000357 022230,5DEDEU
H
HaitiRepublika e HaititPort-au-Prince9.720.00027.750350,3HTHTI
HolandaMbretëria e HollandësAmsterdami16 783 00041 543404,0NLNLD
HondurasiRepublika e HondurasitTegucigalpa7 989 000112 09071,3HNHHND
HungariaHungariaBudapesti10 992 00093 028107,4HUHUN
I
IndiaRepublika e IndisëNew Delhi1 210 193 4223 287 263356,9ININD
IndoneziaRepublika e IndonezisëXhakarta242 968 0001 904 569127,6IDIDN
IrakuRepublika e IrakutBagdadi29 672 000438 31767,7IQIRQ
IraniRepublika Islame e IranitTeherani76 923 0001 648 19546,7IRIRN
IrlandaRepublika e IrlandësDublini4 623 00070 27365,8IEIRL
IslandaRepublika e IslandësReykjavík309 000103 0003,0ISISL
ItaliaRepublika ItalianeRoma58 091 000301 340192,8ITITA
IzraeliShteti i IzraelitTel Aviv-Jafa (Jeruzalemi)7 354 00022 072333,2ILISR
J
JaponiaTokjo126 804 000377 915335,5JPJPN
JordaniaMbretëria Hashemite e JordanisëAmani6 703 62789 34274,5JOJOR
K
KamboxhiaMbretëria e KamboxhiasPhnom Penh14 454 000181 03579,8KHKHM
KameruniRepublika e KamerunitJaunde19 294 000475 44040,6CMCMR
KanadajaOtava33 760 0009 984 6703,4CACAN
KatariShteti i KataritDoha841 00011 58672,6QAQAT
KazakistaniRepublika e KazakistanitAstana15 460 0002 724 9005,7KZKAZ
KeniaRepublika e KeniasNairobi40 047 000580 36769,0KEKEN
Kepi i GjelbërRepublika e Kepit të GjelbërPraia509 0004 033126,2CVCPV
KiliRepublika e KilitSantiago16 746 000756 10222,1CLCHL
KinaRepublika Popullore e KinësPekini1 330 141 0009 596 961138,6CNCHN
KirgistaniRepublika KirgizeBishkeku5 509 000199 95127,6KGKGZ
KiribatiRepublika e KiribatitSouth Tarawa99 000811122,1KIKIR
KolumbiaRepublika e KolumbisëBogotá44 205 0001 138 91038,8COCOL
KomoretBashkimi i KomoreveMoroni773 0002 235345,9KMCOM
Koreja e JugutRepublika e KoresëSeoul48 636 00099 720487,7KRKOR
Koreja e VeriutRepublika Demokratike Popullore e KoresëPenian22 757 000120 538188,8KPPRK
KosovaRepublika e KosovësPrishtina1 815 00010 887166,7KSRKS
Kosta RikaRepublika e Kosta RikësSan José4,301,71251,10084CRCRI
KroaciaRepublika e KroacisëZagrebi4,290,61256,59475.8HRHRV
KubaRepublika e KubësHavana11,241,161109,884102.3CUCUB
KuvajtiShteti i KuvajtitKuvajti3,566,43717,820200.2KWKWT
L
LaosiRepublika Popullore Demokratike e LaositVientiane6,500,000236,80026.7LALAO
LesotoMbretëria e LesotosMaseru2,067,00030,35568.1LSLSO
LetoniaRepublika e LetonisëRiga2,217,05364,58934.3LVLVA
LibaniRepublika LibanezeBeirut4,224,00010,452404LBLBN
LiberiaRepublika e LiberisëMonrovia3,786,764111,36935.5LRLBR
LibiaRepublika e LibisëTripoli5,670,6881,759,5413.6LYLBY
LihtenshtajniPrincipata e LihtenshtajnitVaduz36,281160227LILIE
LituaniaRepublika e LituanisëVilnius2,986,07265,30050.3LTLTU
LuksemburguDukata e Madhe e LuksenburgutLuksemburgu509,0742,586.4194.1LULUX
M
MadagaskariRepublika e MadagaskaritAntananarivo22,005,222587,04135.2MGMDG
MalajziaRepublika e MalajzisëKuala Lumpur28,334,135329,84786MYMYS
MalaviRepublika e MalavitLilongwe14,901,000118,484128.8MWMWI
MaldivetRepublika e MaldiveveMalé328,5362981,102.5MVMDV
MaliRepublika e MalitBamako14,517,1761,240,19211.7MLMLI
MaltaRepublika e MaltësValeta452,5153161,306.8MTMLT
MarokuMbretëria e MarokutRabati32,644,370446,55073.1MAMAR
MauritaniaRepublika Islame e MauritanisëNouakchott3,069,0001,030,7003.2MRMRT
Ishujt MauritiusRepublika e MauritiusPort Louis1,291,4562,040630MUMUS
MeksikaShtetet e Bashkuara të MeksikësMeksiko113,910,6081,972,55057MXMEX
MoldaviaRepublika e MoldavisëKishinau3,559,50033,846121.9MDMDA
MonakoPrincipata e MonakosMonako36,3711.9815,142MCMCO
MongoliaMongoliaUlan Bator2,754,6851,564,115.751.76MNMNG
MozambikuRepublika e MozambikutMaputo22,894,000801,59028.7MZMOZ
N
NamibiaRepublika e NamibisëUindhuk2,100,000825,4182.54NANAM
NauruRepublika e NaurusëJaren9,37821447NRNRU
NepaliRepublika Demokratike Federale e NepalitKatmanduja29,331,000147,181199.3NPNPL
NigeriRepublika e NigeritNiamei16,274,7381,267,00012.1NENER
NigeriaRepublika Federale e NigerisëAbuja170,123,740923,768184.2NGNGA
NikaraguaRepublika e NikaraguasManagua5,891,199130,37342NINIC
NorvegjiaMbretëria e NorvegjisëOslo5,033,675385,25215.5NONOR
O
OmaniSulltanati i OmanitMaskati2,773,479309,5019.2OMOMN
P
PakistaniRepublika Islame e PakistanitIslamabadi180,440,005796,095226.6PKPAK
PalauRepublika e PalautNgerulmudi20,95645928.4PWPLW
PanamajaRepublika e PanamasëPanamaja3,595,49075,51747.6PAPAN
Papua Guineja e ReShteti i Pavarur i Papua Guineja e REPort Moresbi6,310,129462,84015PGPNG
ParaguajiRepublika e ParaguaitAsunción6,454,548406,75214.2PYPRY
PerujaRepublika e PerusëLima30,135,8751,285,21623PEPER
PoloniaRepublika e PolonisëVarshava38,186,860312,685120PLPOL
PortugaliaRepublika e PortugalisëLisbona10,581,94992,212115PTPRT
Q
QiprojaRepublika e QiprosNikosia1,099,3419,251117CYCYP
R
Republika DominikaneRepublika DominikaneSanto Domingo
RuandaRepublika e RuandësKigali11,689,69626,338419.8RWRWA
RumaniaRumaniaBukureshti19,043,767238,39180ROROU
RusiaFederata RuseMoska143,200,00017,075,4008.3RURUS
S
SalvadoriRepublika e El SalvadoritSan Salvador6,134,00021,040341.5SVSLV
SamoaShteti i Pavarur i SamoasApia194,3202,83163.2WSWSM
San MarinojaRepublika e San MarinosSan Marino32,40461.2520SMSMR
Sao Tome dhe PrincipeRepublika Demokratike e Sao Tome dhe PrincipeSao Tome183,1761,001169.1STSTP
SejshelletRepublika e SejshelleveViktoria84,000451186.2SCSYC
SenegaliRepublika e SenegalitDakari12,855,153196,72365.3SNSEN
SerbiaRepublika e SerbisëBeogradi7,120,666 (pa Kosovën)77,453 (pa Kosovën)91,9RSSRB
Sierra LeoneRepublika e Sierra LeonesFritaun5,485,99871,74079.4SLSLE
SingaporiRepublika e SingaporitSingapori5,183,7007107,315SGSGP
SiriaRepublika Arabe e SirisëDamasku22,530,746185,180118.3SYSYR
SllovakiaRepublika SllovakeBratislava5,445,32449,035111SKSVK
SlloveniaRepublika e SllovenisëLubljana2,060,38220,273101SISVN
SomaliaRepublika Federale e SomalisëMogadishu10,085,638637,65716.12SOSOM
SpanjaMbretëria e SpanjësMadridi47,190,493505,99293ESESP
Sri Lanka dikur CejloniRepublika Demokratike Socialiste e Sri LankësKote20,277,59765,610323LKLKA
SuazilendiMbretëria e SuazilenditMbabane1,185,00017,36468.2SZSWZ
SudaniRepublika e SudanitHartum30,894,0001,886,06816.4SDSDN
Sudani i JugutRepublika e Sudanit të JugutXhuba8,260,490619,74513.33SSSSD
SuediaMbretëria e SuedisëStokholmi9,514,406449,96420.6SESWE
SurinamiRepublika e SurinamitParamaribo560,157163,8212.9SRSUR
Sh
Shën Kits dhe NevisFederata e Shën Kits dhe NevisBasseterre51,300261164KNKNA
Shën LuçiaShën LuçiaCastries173,765617298LCLCA
Shën Vincenti dhe GrenadinetShën Vincenti dhe GrenadinetKingstaun120,000389307VCVCT
ShqipëriaRepublika e ShqipërisëTirana2 831 74128 74898.5ALALB
Shtetet e Bashkuara të AmerikësShtetet e Bashkuara të AmerikësUashingtoni314,629,0009,826,67533.7USUSA
T
TailandaMbretëria e TajlandësBangkok66,720,153513,120132.1THTHA
TanzaniaRepublika e Bashkuar e TanzanisëDodoma43,188,000945,20346.3TZTZA
TaxhikistaniRepublika e TaxhikistanitDushanbeu7,616,000143,10048.6TJTJK
Timori LindorRepublika Demokratike e Timor-LestesDili1,066,58214,87476.2TLTLS
TogojaRepublika TogolezeLomé6,619,00056,785116.6TGTGO
TongaMbretëria e TongësNuku'alofa103,036748139TOTON
Trinidadi dhe TobakojaRepublika e Trinidad dhe TobagosPort-of-Spain1,227,5055,131254.4TTTTO
TuniziaRepublika e TunizisëTunis10,732,900163,61063TNTUN
TurkmenistaniTurkmenistanAshgabati5,125,693491,21010.5TMTKM
TurqiaRepublika e TurqisëAnkara74,724,269783,56297TRTUR
TuvaluTuvaluFunafuti10,54426475.88TVTUV
U
UgandaRepublika e UgandësKampala35,873,253236,040137.1UGUGA
UkrainaUkrainaKievi45,888,000603,62877UAUKR
UruguajRepublika Orientale e UruguajitMontevideo3,318,535176,21518.65UYURY
UzbekistaniRepublika e UzbekistanitTashkenti29,559,100447,40061.4UZUZB
V
VanuatuRepublika e VanutautPort Vila224,56412,19019.7VUVUT
VenezuelaRepublika Bolivariane e VenezuelësKarakasi28,946,101916,44530.2VEVEN
VietnamiRepublika Socialiste e VietnamitHanoi87,840,000331,210265VNVNM
Xh
XhamajkaKomunuelthi i XhamajkësKingston2,889,18710,991252JMJAM
XhibutiRepublika e XhibutitXhibuti923,00023,20037.2DJDJI
Z
ZambiaRepublika e ZambiasLusaka14,309,466752,61817.2ZMZMB
Zelanda e ReZelanda e ReUellington4,433,100268,02116.5NZNZL
ZimbabvejaRepublika e ZimbabvesHarare12,619,600390,75726ZWZWE
ZvicraKonfederata ZviceraneBerna8,000,00041,285188CHCHE

Shiko edhe këtë

    Vende nene protektoriatin e OKB-së.

Rreth Shteteve anëtare në OKB-në

Lidhjet me internetin