Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Lazim Destani

From Wikipedia, the free encyclopedia

Lazim Destani (i lindur më 23 gusht 1954 në Bozofcë, Tetovë) është sipërmarrës i suksesshëm, mbështetës i vendosur i shoqërisë si dhe njihet për përkrahjen e iniciativave që synojnë përparimin e Ballkanit Perendimor si pjesë e rëndësishme përbërëse e idesë Evropiane.[1]

Jeta e hershme

I shtyrë nga rethanat ekonomike emigroi në Gjermani në vitet e 70-ta, me bindjen se fati duhet ndjekur në mënyrë aktive ai filloi te punojë dhe studjojë paralelisht.

Karriera

Në vitin 1987 ai themeloi biznesin e tij të parë në Gjermani, agjensinë e mirënjohur Sharr Tourist.Më pas ai fokusohet në Filantropi.Familja Destani zotëron biznese ndërkombëtare në fusha si Industria e Sherbimeve dhe Infrastrukturës,Patundshmëri, Energjetikë, Sherbime Financiare dhe Teknologji.

Ndër kompanitë më të njohura të familjes Destani është kompania Ecolog International e cila ka realizuar mbi 1,100 projekte dhe tani është aktiv në më shumë se 36 vende, duke llogaritur në një grup të talentuar dhe të angazhuar prej 12,000 punëtorve në më shumë se 150 vende në mbarë botën, ku është ofruesi kryesor i zinxhirit të furnizimit, ndërtimit, teknologjisë, menaxhimit të objekteve dhe shërbimeve mjedisore.[2] Është poashtu pronar i Klubit futbollistik Shkëdija[3]

Referime

  1. ^ BIOGRAFIA E LAZIM DESTANIT PREZENTUAR NË SAMITIN E DIASPORËS SHQIPTARE
  2. ^ "Ecolog International.com". Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 15 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ecolog i thote po Shkendijes

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Lazim Destani, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).