Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

23°22′12″W / 15.0640°N 23.3700°W / 15.0640; -23.3700

República de Cabo Verde
Flag of Cape Verde.svgEmblema - Kepi i Gjelbër
FlamuriStema
Moto Kombëtare: Bashkimi, Puna, Progresi
Vendndodhja - Kepi i Gjelbër

Ishujt Kepi Verde ndodhen në bigjet perendimore të AfrkësOqeanin Atlantik.

Historia

Në shekullin e XV, portugezët i zbulojnë si të pabanuara këta ishuj dhe fillojnë të i popullzojnë. Gjatë kohës së tregtisë me skllav këta ishuj fitojnë në rëndësi dhe bëhen një qendër e tregtimit të skllaveve dhe më vonë shërbejnë si vend pushim për anijeve që lundronin në vijat detare në mes të kontinenteve pran Atlantikut. Pas fitimi të pavarësisë në vitin 1975 dhe tentativave të bashkimit me Guinenë Bizare u krijua një sistem një partiak ndërsa zgjedhjet shumë partiake u mbajtën për herë të parë më 1990. Kepi i Gjelbër edhe më tutje mbetet shteti me qeveri më të qëndrueshme me sistem shumë partiak (demokratik) në Afrikë. Thatësiarat që mbajtën gjatë pjesës së dytë të shekullit XX kanë bërë që nga ky vend të vije tek një gjendje e rëndë e cila kishte si pasojë migrimin masiv të popullsisë. Popullsia mërgimtare është më e madhe se ajo vendore. Shumica e banorëve kanë prejardhje të dyanshme afrikane dhe të mërgimtarëve portugezë.

Politika

Njësit administrative

Gjeografia

Sipërfaqja e përgjithshme e Kepit Gjelbër është 4,033 km2 (dy herë e ma shumë, ma e vogël se Kosova), dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 16 00 V, 24 00 L.

Kepi i Gjelbër ka një Vijë bregdetare prej 965 km ndërsa kufi tokësorë me ndonjë vend tjetër nuk ka.

Klima në ishujt e Kepit Gjelbër është e nxehtë, me verë të thatë. Reshjet e shiut janë të pakta kohë pas kohe por shumë të parregullta.

Relievi i ishujve të Kepit Gjelbër është me një teren me lartësia të pjerrëta, me shkëmbinj gëlqerorë dhe vullkanik. Pika më e ultë e relievit është përgjatë bregdetit të oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,829 metrave në vullkanin e ishullit Fogo.

Kushtet klimatike

Kushtet klimatikeTemperaturaReshje mm
janar
shkurt
mars
prill
maj
qershor
korrik
gusht
shtator
tetor
nëntor
dhjetor
75 °F
75 °F
77 °F
77 °F
78 °F
79 °F
81 °F
84 °F
85 °F
83 °F
81 °F
77 °F
24 °C
24 °C
25 °C
25 °C
25 °C
26 °C
27 °C
29 °C
29 °C
29 °C
27 °C
25 °C
5.3mm
3.8mm
1.3mm
0.0mm
0.0mm
0.0mm
0.8mm
14.1mm
33.6mm
6.5mm
2.5mm
1.6mm

Temperaturat mesatare si dhe reshjet e Kepit të Gjelbër jan paraqitur në tabelën vijuese në të djatht.

Ekonomia

Demografia

Kultura

Shîko edhe këtë

Lidhje të jashtme

  Commons: Kepi i Gjelbër – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Kepi i Gjelbër – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Kepi i Gjelbër, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More