Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Histori (nga Greq. ἱστορία, istoria - shënim, tregim, rrëfim) është shkencë shoqërore e cila merret me studimin e të kaluarës së njerëzimit, të tashmen, dhe përmes këtyre të dyjave studion të ardhmen. Kjo shkencë njihet si mësuesja e njerëzimit.Si themelues apo dhe si babai i historisë llogaritet filozofi dhe historiani i periudhës antike greke Herodoti.

Rreth historisë

Historia është shkencë shoqërore e cila studion të kaluarën e shoqërisë njerëzore gjatë evolucionit mijëra vjeçarë të njerëzimit.Bazohet në të mbledhurat e dokumenteve dhe materialeve të shumta të cilat grombullohen nga arkeologoët ,antropologët. Historia si fushë, ndahet në këto periudha:

  • Historia e kohës parahistorike
  • Historia e kohës historike
  • Historia e mesjetës (kohës së mesme)
  • Historia e kohës së re
  • Historia e kohës më të re

Historia rrënjët e saja i ka që nga koha e shfaqjes së njëriut pra që në kohët e lashta. Poashtu duhet treguar që historia lidhet edhe me vjekjen e jezu krishtit kjo bën ndarjen e dy epokave para linjes krishtit(para erës sonë) dhe pas lindjes së Krishtit(pas erës sonë).Historia d.m.th.Bën shpjegime të shumta të ngajreve që kanë ndodhur në kohët e vjetra e kaluara pra të cilat janë ndërtuese e të tashmes.Historia cekë shumë gjëra që lidhen në veçanti me ndonjë vend tregon kulturën,zhvillimin ekonomik etj. Në veçanti Historia tregon edhe luftrat që zhvillohen në atë vend të caktuar.Historia (nga ἱστορία greke - historia, do të thotë "hetim, njohuritë e përfituara nga hetimi" është studimi i fundit të njeriut. Dijetarët që shkruajnë për historinë quhen historianë. Kjo është një fushë e hulumtimit që përdor një tregim për të shqyrtuar dhe analizuar sekuencën e ngjarjeve, dhe ajo shpesh përpjekje për të hetuar objektivisht modelet e shkakut dhe efektit që përcaktojnë ngjarjet.debat Historianët historinë dhe natyrën e saj dobia. Kjo përfshin diskutimin e studimit të disiplinës si një fund në vetvete dhe si një mënyrë për të siguruar "perspektivë" në problemet e pranishme.histori të përbashkët për një kulturë të veçantë, por nuk mbështetet nga burime të jashtme (të tilla si legjendat që rrethojnë King Arthur) zakonisht janë të klasifikuara si të trashëgimisë kulturore në vend se "hetimi ndershëm" nevojiten disiplinës së historisë.Ngjarjet e fundit para për të regjistruar me shkrim janë konsideruar parahistorinë.

Historia e shteteve

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Historia, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreGranit XhakaSpeciale:KërkoAdem JashariXherdan ShaqiriKampionati Botëror i FutbollitSkënderbeuKatariShqipëriaLionel MessiArgjentinaKosovaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollCristiano RonaldoAustraliaTaulant Xhaka28 Nëntori - Dita e FlamuritZvicra2022 FIFA Kupa e BotësRobert Aliaj DragotAlbert AjnshtajniLufta e KosovësAlfabeti shqipFlamuri i Shqipërisë2018 FIFA Kupa e BotësKontinentetEmrat e bukur të AllahutShtetet e Bashkuara të AmerikësIsmail KadarePersonat me aftesi te kufizuaraGëzim NikaNjohja ndërkombëtare e KosovësFrançois RabelaisAntarët e Familjes Jashari të rënë gjatë luftës së UÇK-sëFutbolliSerbiaQelizaFrancaGjermaniaShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëBashkimi EvropianLufta e Parë BotëroreHIV/AIDSMasonëtHolandaAmarildo BakajGjuha shqipeNënë TerezaKompjuteriIlirëtKombëtarja argjentinase e futbollitHimni i FlamuritIsmail QemaliTeorema e PitagorësShtetet anëtare të OKB-sëCikli menstrualTiranaLista e shteteve të EvropësLufta e Dytë BotëroreNdeshja e futbollit Serbi-Shqipëri (2014)Shpallja e Pavarësisë së KosovësTokaPërshëndetje me tre gishtaRoberto BakajKombëtarja zvicerane e futbollitDifteriaUshtria Çlirimtare e KosovësEstoniaMitrush KuteliNaim FrashëriEvropaFlamuri i KosovësShqiptarëtTë drejtat e fëmijëveFrekuencaPetro MarkoBasketbolliNeymarBill Gates🡆 More