Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Grida Duma

Grida Duma: Politikane shqiptare

Grida Duma (Durrës, 11 qeshor 1977) është një politikane dhe lektore shqiptare. Anëtare e Partisë Demokratike të Shqipërisë, ajo shërbeu si Zëvendës Ministre e Integrimit Evropian në kabinetin Berisha në vitet 2011–2013.

Grida Duma
Deputete i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
11 shtator 2017 – aktiv
Zëvendësministre e Integrimit
Në detyrë
2011–2013
Të dhëna vetjake
U lind më11 Qershor 1977
Durrës
Nënshtetësiashqiptare
Partia politikePD
ArsimimiFakulteti i Shkencave Sociale, UT
Punësimipolitikane, sociologe, eksperte ekonomie, petagoge, autore librash, perkthyese

Biografia

Grida Duma Grida Duma ka lindur në Durrës.

Në vitin 1999 diplomohet në Filozofi dhe Sociologji. Merr pjesë në debatet e Ballkanit Perëndimor për cështje të mprehta të tranzicionit të vendeve postkomunistë ku edhe vlreësohet me cmime ndërkombëtare. Në 2004 merr gradën master në MBA, studime të kryera në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë në bashkëpunim me Universitetin e Nebraskës, SHBA. Në vitin 2006 merr titullin Doktor i Shkencave Ekonomike.

Eksperienca e saj si lektore prej 14 vitesh zhvillohet në fushat e Sociologjisë dhe Zhvillimit të Qëndrueshëm. Gjatë përvojës akademike drejton Katedrën e Sociologjisë dhe merr pjesë në borde të rëndësishme ekspertizash të mbështetura nga institucionet ndërkombëtare si OSBE Komisioni Europian e tj.

Karriera e saj përfshin mbi 15 botime shkencore dhe artikuj të paraqitur në konferenca dhe periodikë ndërkombëtare, artikuj dhe publikime me karakter politik dhe social në shqip.

Nga tetori 2011 deri shtator 2013 është Zëvendësministre e Integrimit të Republikës së Shqipërisë.

Në 2014 votohet Sekretare për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike të Shqipërisë.

Në 2015 kandidate për Bashkinë Durres Partia Demokratike e Shqipërisë .

Në 2017 zgjidhet deputete e Kuvendit të Shqipërisë dhe Zëdhënëse e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike.

Autore e librave 'Fëmijëria Manaxheriale' , '12 teza liberale përtej 2013', përkthyese e vëllimit të 6 'Princesha' nga Jean Sasson.

Angazhimi politik

Nga tetori 2011 deri shtator 2013 është Zëvendësministre e Integrimit të Republikës së Shqipërisë.

Në 2014 votohet Sekretare për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike të Shqipërisë.

Në 2017 zgjidhet deputete e Kuvendit të Shqipërisë dhe Zëdhënëse e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike.

Lidhje të jashtme

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Grida Duma, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreGranit XhakaSpeciale:KërkoAdem JashariXherdan ShaqiriKampionati Botëror i FutbollitSkënderbeuKatariShqipëriaLionel MessiArgjentinaKosovaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollCristiano RonaldoAustraliaTaulant Xhaka28 Nëntori - Dita e FlamuritZvicra2022 FIFA Kupa e BotësRobert Aliaj DragotAlbert AjnshtajniLufta e KosovësAlfabeti shqipFlamuri i Shqipërisë2018 FIFA Kupa e BotësKontinentetEmrat e bukur të AllahutShtetet e Bashkuara të AmerikësIsmail KadarePersonat me aftesi te kufizuaraGëzim NikaNjohja ndërkombëtare e KosovësFrançois RabelaisAntarët e Familjes Jashari të rënë gjatë luftës së UÇK-sëFutbolliSerbiaQelizaFrancaGjermaniaShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëBashkimi EvropianLufta e Parë BotëroreHIV/AIDSMasonëtHolandaAmarildo BakajGjuha shqipeNënë TerezaKompjuteriIlirëtKombëtarja argjentinase e futbollitHimni i FlamuritIsmail QemaliTeorema e PitagorësShtetet anëtare të OKB-sëCikli menstrualTiranaLista e shteteve të EvropësLufta e Dytë BotëroreNdeshja e futbollit Serbi-Shqipëri (2014)Shpallja e Pavarësisë së KosovësTokaPërshëndetje me tre gishtaRoberto BakajKombëtarja zvicerane e futbollitDifteriaUshtria Çlirimtare e KosovësEstoniaMitrush KuteliNaim FrashëriEvropaFlamuri i KosovësShqiptarëtTë drejtat e fëmijëveFrekuencaPetro MarkoBasketbolliNeymarBill Gates🡆 More