Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Gjuha Indoneziane (indonezishtja) flitet në Indonezi dhe Timorin lindor. Kjo gjuhë ka për përdorim alfabetin latin dhe i takon familjes Austroneziane, Malajo-Poloneziane. Flitet nga 200 milionë banor. U shpall si gjuhë zyrtare në Indonezi më 1945.

Indonesian
RajoniIndonezia
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuha indoneziane
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Indonezia
Rregulluar ngaPusat Bahasa
Kodet gjuhësore
ISO 639-1Stampa:ISO 639-1
ISO 639-2Stampa:ISO 639-2
ISO 639-3

Shiko dhe këtë

This article uses material from the Wikipedia article Gjuha indoneziane, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (duhoctrungquoc.vn) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.