Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Gjuhët botërore

Gjuhët botërore: Artikull-listë e Wikimedias

Statistika mbi gjuhët më të përdorura

Ethnologue (2013, botimi XVII)

Lista e mëposhtme rrjedh nga Ethnologue.[1]

Ethnologue liston 1’300 gjuhë me mbi 100’000 folës, 750 me 300’000 apo më shumë, rreth 400 me mbi një milion folës, 200 me të paktën 3 milionë, 80 me 10 milionë, dhe 40 me 30 milion. Shifrat janë të shoqëruara nga data kur të dhënat janë mbledhur. Për shumë gjuhë, një datë e vjetër do të thotë se numri aktual i folësve është rritur ndjeshëm. Një interval datash do të thotë se shifra është shuma e të dhënave nga më shumë se një shtet dhe nga vite të ndryshme.

Më shumë se 100 milionë folës amtarë

GjuhaFamiljaFolës amtarëFolës gjithsejShënimeRendi
Kinezishtja Mandarine Sino-Tibetane,
Gjuhët Kineze
848 milionë (2000)1026 milionëNjë nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.
Të gjitha varietet e gjuhës kineze: mbi 1 miliardë e 200 milion (2000)
1
Spanjisht
(Kastilianisht)
Indo-Evropiane,
Gjuhët latine
406 milionë (1995-2011)466 milionë420 milionë amtarë[2] 500 milionë gjithsej (2009) [3]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

2
Anglisht Indo-Evropiane,
Gjuhët Gjermanike
335 milionë (2003-2011)> 765 milionëAfërsisht 375 milionë folës L1, 375 milionë L2 folës, dhe 750 milion EFL folës. Me një total prej rreth 1.5 miliardë folës [4]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

3
Hindi Indo-Evropiane,
Indo-ariane
260 milionë* (2001)380 million490 milionë folës totalë të Hindi/Urdu
*Shifra të pjesshme nga gjuhë të ndryshme hindi [5]
4
Arabisht Afro-aziatike ,
Gjuhët semite
206 milionë (1999)452 milionë*280 milionë amtarë [6]
100 milionë nuk janë ekspertë në arabishten standarde.

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

5
Portugalisht Indo-Evropiane,
Gjuhët latine
202 milionë (1998-2005)217 milionë220 milionë amtarë, 240 milion totalë [7]6
Bengali Indo-Evropiane,
Indo-Ariane
193 milionë (2001)250 milionë7
Rusisht Indo-Evropiane,
Sllave
162 milion (2010)272 milionëNjë nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.[8]8
Japonisht Japonisht122 milionë (1985)123 milionë9

50-100 milionë folës amtarë

GjuhaFamiljaFolës amtarëFolës gjithsejShënimeRendi
JavanezçeAustroneziane, Malajo-polineziane84’300’000 (2000)85 milionë (2012)-10
GjermanishtIndo-Evropiane, gjermanike83’800’000(1990)111’800’00099 milionë amtarë (2012): 80’200’000 në Gjermani, 8’400’000 në Austri, 5,6 milionë në Zvicër, 60 milionë gjuhë e dytë në BE [9] + 5-20 milionë në mbarë botën .11
Lahnda
(kufiri ndërmjet kësaj dhe Punjabi Lindore nuk është i qartë)
Indo-Evropiane,
Indo-ariane
82’700’000(1998-2000)12
Wu
(Kinezçe e Shangait)
Sino-Tibetane, Kineze77’200’000(1984)-90 milionë,[10] Shanghainese nuk është e kuptueshme reciprokisht me disa dialekte të tjera Wu/gjuhë .13
KoreançeGjuhë e izoluar75’100’000(2013)-82 milionë (2013 WA)14
TeluguDravidiane74 milionë (2001)79 milionë84.6 milionë (census 2011)[11]15
MarathiIndo-Evropiane, Indo-ariane71’800’000 (2001)-72 milionë (2001 regjistrimi)16
TamilDravidiane68’800’000 (2001)76’800’00017
FrëngjishtIndo-Evropiane, Latine68’500’000(1987-2011)118’500’000128 milionë "folës amtarë dhe të vërtetë" (përfshin 65 milionë francezë[12], 72 milionë dygjuhësh. Mëse 200 milionë folës amtarë dhe gjuhë e dytë[13]

Një nga gjashtë gjuhët zyrtare të OKB.

18
VietnamishtAustro-aziatike, Viet-Muong67.8 milionë(1999)-86 milionë gjithsej19
UrduIndo-Evropiane,
Indo-ariane
63’400’000 (1998)167’400’00020
Yue
(Kantonezçe)
Sino-Tibetane, Kineze62’200’000(1984-2006)-70 milionë21
Malajzisht
(Malajzisht-Indonezisht)
Austroneziane, Malayo-polineziane59’400’000 (2000-2007)22
Persisht
(Farsi)
Indo-Evropiane, Iraniane56’600’000 (2011)-23
TurqishtTurkike, Oguze50’700’000(1987)-74 & 83 milionë (2005)[9]
24
ItalishtIndo-Evropiane, Latine-61.1 milionë(pa datë)Përllogaritja përfshin "dygjuhësh" që nuk përdorin italishten standarde si gjuhë kryesore, të cilët mund të përbëjnë gati gjysmën e popullatës në Itali25

Shih edhe

Referime

 1. ^ [1][lidhje e vdekur] Botuar nga SIL Haley
 2. ^ Instituto Cervantes dhe British Council (2012)
 3. ^ [2], Babel-linguistics.com Arkivuar 10 mars 2009 tek Wayback Machine
 4. ^ ardhmja e gjuhës angleze, fq.10 kontrolluar: 24/08/2011
 5. ^ "A gude to Urdu - Why learn Urdu?" BBC
 6. ^ Procházka, S. (2006), "Arabic", Encyclopedia of Language and Linguistics (2nd ed.)
 7. ^ IOL Diario-Somos 240 milhões de falantes; botuar: 16/07/2008, kontrolluar 16/03/2011
 8. ^ gjuhët më të folura në botë[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur], botuar: 26/06/2008, kontrolluar: 16/03/2010
 9. ^ a b dhe gjuhët kontrolluar më 18/02/2007| publikuar nga Komisioni Evropian
 10. ^ "definicion Wu-Blerje-MSN Encarta". Uk.encarta.msn.com. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 2010-03-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ [3] publikuar nga Censusindia.gov.in, kontrolluar 16/03/2010
 12. ^ [4]
 13. ^ milionë folës franceze në botë-La France en Australie[lidhje e vdekur] publikuar nga Ambafrance-au.org

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Gjuhët botërore, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreWolfgang Amadeus MozartDita Evropiane e GjuhëveSpeciale:KërkoPirro i EpiritCarlo CollodiGjuha shqipeJusuf el-KardaviLuljeta Pula BeqiriShqipëria gjatë Luftës së Parë BotëroreSkënderbeuShqipëriaZbulimet e medha gjeografikeBashkimi EvropianWiki:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/14 Pikat e Presidentit WillsonSistemi diellorAlfabeti shqipEposi i kreshnikëveNumri i thjeshtëLegjendaLufta e Parë BotëroreFotosintezaEvropaTokaSali BerishaBimëtHimni i FlamuritPërrallaLista e shteteveLista e shteteve të EvropësIshemiaLigjiKosovaKristofor KolombiDielliItaliaKarbohidratetProteinaEmrat e bukur të AllahutTraktati i fshehtë i LondrësShumëfishi më i vogel i përbashkëtHysamedin FerajPëremriMarko PoloTiranaPjesëtuesi më i madh i përbashkëtGjermaniaVeshjet popullore shqiptareSkeleti i njeriutNarcisiKonferenca e Paqes në ParisPipi ÇorapegjataFerdinand MagelaniEgjipti i lashtëGjeografia e ShqipërisëDemokraciaPrincipata e ArbëritKontinentetNaim FrashëriForcaLuljaKategoria:Fshatra në KosovëHamurabiJohan Volfgang GëteHelena e TrojësGreqia e lashtëPjesët përbërëse të kompjuteritRoma e lashtëMesopotamiaQelizaGegërishtjaIlirëtVasco da GamaVjeshtaShtetet e Bashkuara të AmerikësLufta e Dytë BotëroreNjësia qendrore e përpunimitMajët (popull)Siguria e të dhënave🡆 More