Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Gjedik Ahmet Pasha

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

Gjedik Ahmed Pasha (vdiq më 18 nëntor 1482) ishte një burrë shteti dhe admiral osman i cili shërbeu si Vezir i Madh dhe Kapedan Pasha gjatë sundimeve të sulltanëve Mehmed II dhe Bajazid II.[3][4]

Gjedik Ahmed Pasha
احمد پاشا کدك
Veziri i Madh i 16-të i Perandorisë Osmane
Në detyrë
1474–1477
MonarkuMehmeti II
Paraprirë ngaMahmud Pasha Angeloviq
Pasuar ngaKaramanlı Mehmed Pasha
Admiral i Madh i Flotës Osmane
Sanxhakbej i Avlonjës
Në detyrë
1478 – rreth 1481
MonarkuMehmeti II
Paraprirë ngaI panjohur
Pasuar ngaMesih Pasha
Bejlerbej i Anadollisë
Në detyrë
rreth 1462 – 1470
MonarkuMehmed II
Paraprirë ngaIshak Pasha
Pasuar ngaKoxha Davud Pasha
Bejlerbej i Rumit
Në detyrë
rreth 1451–1462 – rreth 1451–1462
MonarkuMehmeti II
Të dhëna vetjake
Vdiq më18 nëntor 1482
Pallati i Edrenesë, Edrene, Perandoria Osmane
ArsimimiShkolla Enderun
EtnitetiShqiptar[1][2] ose grek[2]
Shërbimi ushtarak
AleancaFlag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Perandoria Osmane
Dega/shërbimiFlag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Ushtria Osmane (rreth 1450s–1477 dhe 1481–1482)
Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Marina Osmane (1478–1481)
GradaKomandant i ushtrisë
Admirali i Madh

U lind në Vlorë por shumë pak dihet për Gjedik Ahmed Pashën në burimet parësore. Stavrides thotë se Gjedik Ahmed Pasha ishte ndoshta nga Shqipëria ose Serbia.[5] Sa i përket prejardhjes etnike, disa pretendojnë se ai mund të ketë qenë me origjinë shqiptare (p.sh. Hosaflook, 2012).[1] Të tjerët deklarojnë se ai ishte ose një grek etnik ose një shqiptar etnik (Kia, 2017).[2][6][7] Disa autorë e konsiderojnë pretendimin me prejardhje shqiptare të vërtetuar nga fakti se, në një rast, Gjedik Ahmed Pasha refuzoi të shkonte në luftë kundër ndoshta shokëve të tij shqiptarë në një ekspeditë kundër Shqipërisë.[8][6]

Në 1479, kur ai ishte sanxhakbej i sanxhakutAvlonës, Sulltan Mehmeti II e urdhëroi atë të drejtonte një forcë prej 10,000 deri në 40,000 trupa për rrethimin e Shkodrës.[9][1] Vdekja e Mehmed II e parandaloi këtë. Në vend të kësaj, Ahmeti u bashkua me Bajazitin II në luftën se kush do të pasonte sulltanin. Sidoqoftë, Bajaziti II nuk i besoi plotësisht Ahmedit dhe e burgosi dhe më vonë e vrau më 18 nëntor 1482.[5][10]

Referime

  1. ^ a b c Marin Barleti; David Hosaflook (2012). The Siege of Shkodra Albania's Courageous Stand Against Ottoman Conquest, 1478 (në anglisht). Tirana Times. fq. 24. ISBN 9789995687779. Marrë më 24 gusht 2021. Gedik Ahmed Pasha may have been of Albanian origin and knew Albania's people and territory well.
  2. ^ a b c Mehmed Kia (2017). The Ottoman Empire: A Historical Encyclopedia [2 Volumes] (në anglisht). ABC-Clio. fq. 78. ISBN 9781610693899. Marrë më 20 shkurt 2013. Gedik Ahmed was born in either a Greek or Albanian family and joined [...]
  3. ^ Lewis, Bernard (2001). The Muslim Discovery of Europe. W. W. Norton & Company. fq. 31. ISBN 978-0-3932-4557-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kia, Mehrdad (2017). The Ottoman Empire: A Historical Encyclopedia [2 volumes]. ABC-CLIO. fq. 78–79. ISBN 978-1-6106-9389-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Stavrides, Théoharis (gusht 2001). The Sultan of Vezirs: The Life and Times of the Ottoman Grand Vezir Mahmud Pasha Angeloviu (1453–1474) (Ottoman Empire and Its Heritage Series, Volume 24) (në anglisht). Brill Academic Publishers, Inc. fq. 65–66. ISBN 90-04-12106-4. [Gedik Ahmed Pasha] was also a convert, probably from Serbia or Albania.
  6. ^ a b Danişmend (1971), p. 11. (në turqisht)
  7. ^ Theoharis Stavrides (2001). The Sultan of Vezirs: The Life and Times of the Ottoman Grand Vezir Mahmud Pasha Angelovic (1453-1474) (në anglisht). Brill Academic Publishers. ISBN 978-90-04-12106-5.
  8. ^ İsmail Hami Danişmend (1971). Izahli Osmanli tarihi kronolojisi Volume 1 (në turqisht). Türkiye Yayinevi. fq. 337. Marrë më 24 gusht 2021. Arnavut Vezir - i - a'zam Gedik - Ahmed Paşa'nın Arnavutluk seferine gitmekten imtina etmesinden dolayı azil ve hapsi
  9. ^ Ersin Özdil (2018). Elveda Otranto (në turqisht). Urzeni Yayınevi. fq. 26. ISBN 9786057941954. Marrë më 24 gusht 2021. Gedik Ahmed Paşa, Arnavut topraklarından geldiğinden İşkodra Kalesi'nin kartal yuvası gibi ne muhkem bir yer olduğunu bilirdi.
  10. ^ Lambton, Ann; Lewis, Bernard (1984). The Cambridge History of Islam, Volume 2 (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 309. ISBN 978-0-5212-9135-4.

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Gjedik Ahmet Pasha, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More