Wiki Shqip 2023:
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Gianni Infantino

Gianni Infantino: Drejtori sportiv italo-zviceran

Giovanni Vincenzo “Gianni” Infantino ka lindur me 23 Mars 1970. Ka dy kombësi Zvicerian dhe Italian. U zgjodh president i FIFA-s në vitin 2016.

Gianni Infantino
Gianni Infantino 2018.jpg
Presidenti i FIFA-së
Në detyrë
26 Shkurt 2016 – aktiv
Paraprirë ngaSepp Blatter
Të dhëna vetjake
U lind më23 mars 1970
Brig, Zvicer
NënshtetësiaZvicerian, italian
PunësimiMenaxher sportiv
Firma

Jetëshkrimi

Ka lindur me 23 Mars 1970 në Brig, Zvicër. Ka studiuar drejtësinë në Universitetin e Fribourgut. Mund të flas gjuhën: Italiane, Franceze, Gjermane. Gjithashtu dinë edhe gjuhën Angleze dhe Arabe.

FIFA

Me 26 Tetor 2015, u zgjodh drejtues i kongresit të FIFA-s. Më vonë me 26 Shkurt 2016 u zgjodh president i FIFA-s. U bë Italiani i parë që u zgjodhë president i FIFA-s.

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article Gianni Infantino, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).