Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

FIFA 100

From Wikipedia, the free encyclopedia

FIFA 100 është një listë e futbollistit legjendar brazilian Pelé për "futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave që jetojnë". E prezantuar më 4 mars 2004 në një ceremoni gala në LondërAnglisë, FIFA 100 ishte pjesë e festimeve të 100 vjetorit të themelimit të Fédération Internationale de Football Association (FIFA), organi qeverisës ndërkombëtar i futbollit.[1]

Pelé në vitin 2008.

Shifra 100 i referohet njëqindvjetorit të themelimit të FIFA-s dhe jo numrit të lojtarëve të përzgjedhur në listë, e cila është 125; Pelés ju kërkua të zgjidhte 50 lojta aktiv dhe 50 të pensionuar, duke bërë gjithsej 100, por ai e pati të vështirë të zgjidhte vetëm 50 lojtarë të pensionuar.[2] Lista përmban 123 futbollista burra dhe 2 futbolliste gra. Në kohën kur lista FIFA 100 po përpilohej, 50 lojtarë ishin ende aktivë kurse 75 ishin të pensionuar.

Kritikat

Disa vëzhgues futbolli e kanë vënë në pikpyetje metodologjinë e përzgjedhjes së listës. David Mellor, një politikan i cili u bë ekspert futbolli, shkruajti në kolonën e tij në Evening Standard se ai mendonte që përzgjedhja ishte bërë në mënyrë politike sesa në bazë të aftësive të lojtarëve.[3] Ai sygjeroi se përzgjedhjet dukeshin vepër e Sepp Blatter sesa vepër e Pelés. Për t'a vërtetuar këtë, Mellor vuri në dukje shpërndarje gjeografike të lojtarëve; ai nënvizoi se një përzgjedhje e vërtetë do të përqëndrohej më shumë në Evropë dhe Amerikën e Jugut. Këto teza u mbështetën edhe nga gazetari i BBC, Tim Vickery.[4]

Një nga shokët e vjetër të Pelés, Gérson, i cili gjithashtu ka qënë një ish lojtar i kombëtares braziliane, reagoi për mungesën e tij në listë duke grisur një kopje të listës në një program televiziv brazilian. Marco van Basten dhe Uwe Seeler refuzuan të merrnin pjesë në projekt.[5]

Lista

Lista e mëposhtëme tregon të përzgjedhurit e Pelés si pjesë e "FIFA 100" për "futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave që jetojnë".[1]

  • Lojtarët aktivë në atë kohë kanë shenjën (*).
  • Lojtarët që ishin ende gjallë në atë kohë jan të shënuar me shkronja të pjerrta.

  Anglia

LojtariPoz.Ditëlindja
Gordon BanksPT1937-12-30
David Beckham*MF1975-05-02
Bobby CharltonMF1937-10-11
Kevin KeeganSU1951-02-14
Gary LinekerSU1960-11-30
Michael Owen*SU1979-12-14
Alan Shearer*SU1970-08-13

  Argjentina

LojtariPoz.Ditëlindje
Gabriel Batistuta*SU1969-02-01
Hernán Crespo*SU1975-07-05
Alfredo Di StéfanoSU1926-07-04
Mario KempesSU1954-07-15
Diego MaradonaSU/MF1960-10-30
Daniel PassarellaMB1953-05-25
Javier Saviola*SU1981-12-11
Omar SívoriSU1935-10-02
Juan Sebastián Verón*MF1975-03-09
Javier Zanetti*MB/MF1973-08-10

  Belgjika

LojtariPoz.Ditëlindja
Jan CeulemansMF1957-02-28
Jean-Marie PfaffPT1953-12-04
Franky Van der ElstMF1961-04-30

  Brazili

LojtariPoz.Ditëlindja
Carlos AlbertoMB1944-07-17
Cafu*MB1970-06-07
FalcãoMF1953-10-16
PeléSU1940-10-23
JúniorMF1954-06-29
Rivaldo*MF1972-04-19
RivelinoMF1946-01-01
Roberto Carlos*MB1973-04-10
Romário*SU1966-01-29
Ronaldinho*MF/SU1980-03-21
Ronaldo*SU1976-09-18
Djalma SantosMB1929-02-27
Nílton SantosMB1925-05-16
SócratesMF1954-02-19
ZicoMF/SU1953-03-03

  Bullgaria

LojtariPoz.Ditëlindja
Hristo StoichkovSU1966-02-08

  Kolumbia

LojtariPoz.Ditëlindja
Carlos ValderramaMF1961-09-02

  Republika Çeke

LojtariPoz.Ditëlindja
Josef MasopustMF1931-02-09
Pavel Nedvěd*MF1972-08-30

  Danimarka

LojtariPoz.Ditëlindja
Brian LaudrupSU1969-02-22
Michael LaudrupMF1964-06-15
Peter SchmeichelPT1963-11-18

  Franca

LojtariPoz.Ditëlindja
Eric CantonaSU1966-05-24
Marcel Desailly*MB1968-09-07
Didier DeschampsMF1968-10-15
Just FontaineSU1933-08-18
Thierry Henry*SU1977-08-17
Raymond KopaMF1931-10-31
Jean-Pierre PapinFW1963-11-05
Robert Pires*MF1973-10-29
Michel PlatiniMF1955-06-21
Lilian Thuram*MB1972-01-01
Marius TrésorMB1950-01-15
David Trezeguet*SU1977-10-15
Patrick Vieira*MF1976-06-23
Zinedine Zidane*MF1972-06-23

  Gana

LojtariPoz.Ditëlindja
Abédi PeléSU1964-11-05

  Gjermania

LojtariPoz.Ditëlindja
Michael Ballack*MF1976-09-26
Franz BeckenbauerMB1945-09-11
Paul BreitnerMF/MB1951-09-05
Oliver Kahn*PT1969-06-15
Jürgen KlinsmannSU1964-07-30
Sepp MaierPT1944-02-28
Lothar MatthäusMF1961-03-21
Gerd MüllerSU1945-11-03
Karl-Heinz RummeniggeSU1955-09-25
Uwe SeelerSU1936-11-05

  Holanda

LojtariPoz.Ditëlindja
Marco van BastenSU1964-10-31
Dennis Bergkamp*SU1969-05-10
Johan CruyffSU1947-04-25
Edgar Davids*MF1973-03-13
Ruud GullitMF1962-09-01
René van de KerkhofSU1951-09-16
Willy van de KerkhofMF1951-09-16
Patrick Kluivert*SU1976-07-01
Johan NeeskensMF1951-09-15
Ruud van Nistelrooy*SU1976-07-01
Rob RensenbrinkSU1947-07-03
Frank RijkaardMF/MB1962-09-30
Clarence Seedorf*MF1976-04-01

  Hungaria

LojtariPoz.Ditëlindja
Ferenc PuskásSU1927-04-02

  Italia

LojtariPoz.Ditëlindja
Roberto Baggio*SU/MF1967-02-18
Franco BaresiMB1960-05-08
Giuseppe BergomiMB1963-12-22
Giampiero BonipertiSU1928-07-04
Gianluigi Buffon*PT1978-01-28
Alessandro Del Piero*SU1974-11-09
Giacinto FacchettiMB1942-07-18
Paolo Maldini*MB1968-06-26
Alessandro Nesta*MB1976-03-19
Gianni RiveraMF1943-08-18
Paolo RossiSU1956-09-23
Francesco Totti*SU/MF1976-09-27
Christian Vieri*SU1973-07-12
Dino ZoffPT1942-02-28

  Japonia

LojtariPoz.Ditëlindja
Hidetoshi Nakata*MF1977-01-22

  Kameruni

LojtariPoz.Ditëlindja
Roger MillaSU1952-05-20

  Kili

LojtariPoz.Ditëlindja
Elías FigueroaMB1946-10-25
Iván ZamoranoSU1967-01-18

  Koreja e Jugut

LojtariPoz.Ditëlindja
Hong Myung-bo*MB1969-02-12

  Kroacia

LojtariPoz.Ditëlindja
Davor ŠukerSU1968-01-01

  Liberia

LojtariPoz.Ditëlindja
George WeahSU1966-10-01

  Meksika

LojtariPoz.Ditëlindja
Hugo SánchezSU1958-07-11

  Nigeria

LojtariPoz.Ditëlindja
Jay-Jay Okocha*MF1973-08-14

  Irlanda e Veriut

LojtariPoz.Ditëlindja
George BestMF1946-05-22

  Paraguaji

LojtariPoz.Ditëlindja
RomeritoSU1960-08-28

  Peru

LojtariPoz.Ditëlindja
Teófilo CubillasSU1949-03-08

  Polonia

LojtariPoz.Ditëlindja
Zbigniew BoniekMF1956-03-03

  Portugalia

LojtariPoz.Ditëlindja
EusébioSU1942-01-25
Luís Figo*MF1972-11-04
Rui Costa*MF1972-03-29

  Irlanda

LojtariPoz.Ditëlindja
Roy Keane*MF1971-08-10

  Rumania

LojtariPoz.Ditëlindja
Gheorghe HagiMF1965-02-05

  Rusia

LojtariPoz.Ditëlindja
Rinat DasayevPT1957-06-13

  Skocia

LojtariPoz.Ditëlindja
Kenny DalglishSU1951-03-04

  Senegal

LojtariPoz.Ditëlindja
El Hadji Diouf*SU1981-01-15

  Spanja

LojtariPoz.Ditëlindja
Emilio ButragueñoSU1963-07-22
Luis Enrique*MF1970-05-08
Raúl*SU1977-06-27

  Shba

LojtariPoz.Ditëlindja
Michelle AkersMF/SU1966-02-01
Mia Hamm*SU1972-03-17

  Turqia

LojtariPoz.Ditëlindja
Rüştü Reçber*PT1973-05-10
Emre Belözoğlu*MF1980-07-09

  Ukraina

LojtariPoz.Ditëlindja
Andriy Shevchenko*SU1976-09-29

  Uruguaji

LojtariPoz.Ditëlindja
Enzo FrancescoliSU/MF1961-11-12

Referime

  1. ^ a b "The FIFA 100" (në anglisht). The Guardian. 4 mars 2004. Marrë më 28 qershor 2019.
  2. ^ "Fifa names greatest list" [Fifa emëron listën e të mëdhenjëve] (në anglisht). BBC Sport. 4 mars 2004. Marrë më 30 prill 2007.
  3. ^ Mellor, David (5 mars 2004). "Sing up for Ken, a true Blues man". Evening Standard Ltd. (në anglisht). Questia.com. fq. 77. Marrë më 5 janar 2007.
  4. ^ Vickery, Tim (8 mars 2004). "Pele pays price for popularity" [Pele paguan çmimin për popullaritetin] (në anglisht). BBC. Marrë më 30 prill 2007.
  5. ^ Davies, Christopher (4 mars 2004). "Pele open to ridicule over top hundred" [Pele i hapur për tallje mbi qindra të lartë] (në anglisht). Mbretëria e Bashkuar: The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2007. Marrë më 10 shkurt 2008.

Lidhje të jashtme

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
This article uses material from the Wikipedia article FIFA 100, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Faqja kryesoreSpeciale:KërkoEposi i kreshnikëveAmarildo BakajEjup StatovciShqipëria gjatë Luftës së Parë Botërore3 tetorLufta e Parë BotëroreShqipëriaGjuha shqipeAlfabeti shqipWolfgang Amadeus MozartBlerim DevolliVeshjet popullore shqiptareKosovaIlir Shaqiri (balerin)SkënderbeuGjermaniaLista e vendeve sipas kodeve ndërkombëtare telefonikeLista e shteteve të EvropësBashkimi EvropianUjiEmrat e bukur të AllahutTraktati i fshehtë i LondrësRomeo VeshajUkrainaShtetet e Bashkuara të AmerikësKledi KadiuPozicioni mashkulli-sipërLegjendaGjakuLufta e Dytë BotëroreSistemi diellorDokumentet e Gjuhes ShqipePirro i EpiritMitrush KuteliInva MulaTokaNënë TerezaEvropaEgjipti i lashtëRusiaAleksandri i MadhLista e shteteveFigura stilistikeIsmail KadareAustraliaJeffrey DahmerHënaVajtimi i AjkunësFotosintezaTë drejtat e fëmijëveTiranaLeukocit2010 FIFA Kupa e BotësKoichi KudoQelizaCikli menstrualEpilepsiaMesopotamiaNamazi i SabahutHamurabiLimoniAdem JashariMarrëdhënia seksualeRoberto BakajNaim FrashëriTurqiaLista e shteteve sipas popullsisëZvicraMbretëria e DardanisëBig BangMarko PoloEnver HoxhaJohan Volfgang GëteDiabetiGjeografia e ShqipërisëKonferenca e Paqes në Paris1 tetor🡆 More