Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Mbi luftën Gale

Shqip editions of Wiki, an online encyclopedia

(Përcjellë nga De bello Gallico)

De bello Gallico ose Bellum Gallicum (e përkthyer shqip, Mbi luftën Gale) është një vepër e ushtarakut, shkrimarit dhe perandorit romak Cezari. Autori në këtë vepër përdor një stil që mund të merret si shembullor për thjeshtësi e qartësinë e gjuhës. Prezentimi i veprës është tërheqës dhe shquhet për përshkrimin plot gjallëri. Cezari në këtë vepër përshkruan luften gale por nuk mund të thuhet se e bën në mënyrë neutrale. Cezari, në këtë vepër, e prezanton luftën si një "bellum iustum", një luftë domosdoshme për tu mbrojtur nga rrezikshmëria e armikut.

C. Iulii Caesaris quae extant, 1678

Pjesa më interesante e kësaj vepre për ngjarjet në provincën Iliria është në librin e V ku ai tregon se si pas kuvendit në Gali, niset për në Iliri për shkak se kishte dëgjuar se pjesët kufitare të kësaj province po plaçkiteshin nga pirustët.

Pikëpamja e Cezarit

Në këtë vepër duket qarte vullneti i Cezarit të orientojë publikun në bindjet e tij duke dhënë iden e një pikëpamje neutrale. Kjo gjë u bë e mundur nga përdorimi i përemrit vetor te tretë (ai) për të treguar për veten, dhe e prezanton veten si arbitri i çdo konflikti, udhëheqës trim dhe një strateg i shkathët që zbret në fushën e betejës edhe në qoftë se rrezikon jetën.

Burim i të dhënave

Shiko dhe këtë

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article De bello Gallico, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana Cingu28 Nëntori - Dita e FlamuritFaqja kryesoreSpeciale:KërkoFlamuri i ShqipërisëSkënderbeuKampionati Botëror i FutbollitKatariShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëIsmail QemaliEkuadori2022 FIFA Kupa e BotësShqipëriaHimni i FlamuritFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollIsmail KadareAlfabeti shqipKongresi i ManastiritShtetet e Bashkuara të AmerikësValbona SelimllariEmrat e bukur të AllahutKosovaAdem JashariIsa BoletiniLidhja e PrizrenitArdit Cuni2018 FIFA Kupa e BotësUellsiNamazi i SabahutFlamuri i KosovësDita e ÇlirimitVeshjet popullore shqiptareGjuha shqipeHolandaKombëtarja braziliane e futbollitCristiano RonaldoDiabetiNaim FrashëriLeukocitLista e shteteveGjermaniaNjohja ndërkombëtare e KosovësIraniShpallja e Pavarësisë së KosovësFutbolliEgjiptiNeymarTiranaShqiponja dykrenareBraziliKontinentetZvicraQelizaLufta e Dytë BotëroreLionel MessiSenegaliHipokratiAngliaBashkimi EvropianKalaja e KrujësSëmundjet e zemrësShpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Kuvendi)Nënë TerezaEvropaZemraPjesët përbërëse të kompjuteritAlbert AjnshtajniLista e shteteve të EvropësCikli menstrualPëremriMbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së VeriutVeprat kushtuar SkënderbeutArabia SauditeMëlçiaBrukseliNëntori i dytëHIV/AIDSPerandoria OsmaneTurqia🡆 More