Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Algaida është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Majorca, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Algaida ka 5050 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 89.78 km2.

Algaida
Komunë dhe qytezë
Puigdesonreus.JPG
Popullsia
 • Gjithsej5.050
Emri i banorëveAlgaidís

Gjeografia

Komuna e Algaida ndodhet në jug-lindje të ishullit të Majorkës, 22 km përgjatë autostradës kryesore nga PalmaManacor. Komuna përfshin gjashtë male të vogla, më të lartë dhe më të famshme të të cilave është Puig de Randa në 543 m. Reshjet mund të ndodhë gjatë gjithë vitit. Muajt më i thatë është Korriku me një reshje mesatare prej 12.5 l/m². Reshjet më të mëdha kanë ndodhur në një periudhë të vetme 24-orëshe më 17 shtator 1943 në 97 l / m².

Referimet

Lidhje të jashtme

  •   Commons: Algaida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Algaida, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More