Wiki Shqip 2023: Liljana Cingu
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

Afrika veriore është term, i cili përdoret për përcaktimin e regjionit verior në kontinentin afrikan.Ky regjion sipas dokumenteve,me të cilat punon apo e ndanë në regjione Afrikën, OKB-ja,ndahet nga nëntë shtete afrikane dhe territore të shteteve Evropiane. Sipërfaqja e përgjithshme e saj është diku 5,761,320 km2 dhe ka rreth 170,000,000 banorë që d.m.th një dendësi banimi mbi 25.0 banorëve për km2.

Teritori i Portugalisë dhe Spanjës në këtë regjion afrikan zë një sipërfaqe prej afro 8321 km2 dhe ka një popullsi të përafërt me të Kosovës (rreth 2 077 393) por me një dendësi më të lartë se të Kosovës (249.6 banorë për km2). Kjo sipërfaqe përbëhet kryesisht nga ishujt që fizikisht janë të lidhur me Marokut mirëpo për shkake të ndodhive historike, politikisht kanë mbetur në duar të evropianëve dhe shërbejnë më shumë si vende turistike dhe strategjike. Si do që të jetë, edhe kjo pjesë gjeografikisht është pjesë e Afrikës.

RegjionetAfrikë: ██ Afrika veriore ██ Afrika perëndimore ██ Afrika qendrore ██ Afrika lindore ██ Afrika jugore
VendetSipërfaqja
(km²)
Popullsia
(2002 llog.)
Densiteti
(për km²)
Kryeqyteti
Flag of Algeria.svg Algjeria2,381,74032,277,94213.6Algier
Flag of Egypt.svg Egjipti1,001,45070,712,34570.6Kajro
Flag of Libya.svg Libia1,759,5405,368,5853.1Tripoli
Flag of Morocco.svg Maroku446,55031,167,78369.8Rabat
Flag of Sudan.svg Sudani2,505,81037,090,29814.8Khartoum
Flag of Eritrea.svg Eritrea121,3204,465,65136.8Asmara
Flag of Ethiopia.svg Etiopia1,127,12767,673,03160.0Addis Abeba
Flag of Tunisia.svg Tunizi163,6109,815,64460.0Tunis
Flag of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg Saharaja Perëndimore266,000256,1771.0Laayoune
Teritore të shteteve Evropiane në Afrikë:
Flag of the Canary Islands.svg Ishujt Kanarie (Spanja)7,4921,694,477226.2Las Palmas de Gran Canaria,
Santa Cruz de Tenerife
Flag Ceuta.svg Ceuta (Spanja)2071,5053,575.2
Flag of Madeira.svg Ishujt Madeira (Portugalia)797245,000307.4Funchal
Flag of Melilla.svg Melilla (Spanja)1266,4115,534.2


#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Afrika veriore, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.

🔥 Top trends keywords Shqip Wiki:

Liljana CinguFaqja kryesore28 Nëntori - Dita e FlamuritKampionati Botëror i FutbollitKatariSpeciale:KërkoSkënderbeuFlamuri i ShqipërisëArgjentinaFituesit e Kampionatit Botëror në FutbollShpallja e Pavarësisë së ShqipërisëLionel MessiShqipëria2022 FIFA Kupa e BotësMeksika2018 FIFA Kupa e BotësNjohja ndërkombëtare e KosovësIsmail QemaliArabia SauditeCristiano RonaldoHimni i FlamuritEmrat e bukur të AllahutKosovaDanimarkaAlfabeti shqipIsmail KadareShtetet e Bashkuara të AmerikësKylian MbappéKontinentetFlamuri i KosovësNeymarTërmeti i 26 nëntorit 2019 në ShqipëriGjermaniaTuniziaKombëtarja argjentinase e futbollitNamazi i SabahutQelizaBashkimi EvropianTiranaFutbolliGjuha shqipeAdem JashariBraziliDiabetiArdit CuniNaim FrashëriMitrush KuteliLidhja e PrizrenitLufta e Dytë BotëroreDita e ÇlirimitLista e shteteve të EvropësKombëtarja braziliane e futbollitShpallja e Pavarësisë së KosovësLista e shteteve sipas popullsisëCikli menstrualValbona SelimllariUEFA Kampionati Evropian i FutbollitHIV/AIDSHarduer kompjuterikShtetet anëtare të OKB-sëMariana KondiEmiratet e Bashkuara ArabeEvropaPrishtinaFrancaIsa BoletiniKuvajtiFlamuriAziaKameruniVeshjet popullore shqiptareDomatjaMëlçiaKongresi i ManastiritHans Kristian AndersenLista e maleve të ShqipërisëPenisiLufta e KosovësPartia Komuniste e Kinës🡆 More