Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English
Ditët historike
Dhjetori · Janari · Shkurti
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

  • 1558 – Calais, e vetmja që kontrollohej nga anglezët në territorin e Francës, u rikthye nga francezët.
  • 1610Galileo Galilei pa katër satelitët e Jupiterit. Ai ua vuri atyre emrat Io, Europa, Ganymede dhe Kalisto
  • 1789 - George Washington bëhet kryetar i parë së SHBA-së
  • 1887Thomas Stevens përfundoi udhëtimin e parë me biçikletë nëpër botë. Ai e kishte filluar udhëtimin e tij në prill të vitit 1884.
  • 1927 – Filloi shërbimi telefonik transatlantik midis New Yorkut dhe Londrës, me 31 thirrje të bëra në këtë ditë të parë.
  • 1935 – Ministri i Jashtëm francez, Pierre Laval, dhe kryeministri italian, Benito Mussoloni, nënshkruan marrëveshjet italiano-franceze.
  • 1959 – SHBA-ja njohu qeverinë e re të Fidel Castros në Kubë.
  • 1989 – Princi Akihito u bë perandor i Japonisë, pas vdekjes së të atit, perandorit Hirohito.
  • 1996Alvaro Arzu u zgjodh president i Guatemalës.

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore


Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Wikipedia®is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article 7 janar, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).