23 Tetori është dita e 296-të e kalendarit gregorian (dita e 297-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 69 ditë.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Shtator · Tetor · Nëntor
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Ngjarje

 
Fifth Avenue, New York City.
  • 425 - Valentiniani III zgjedhet Perandor Romak në moshën 6 vjeçare.
  • 1912 - Filloi Beteja e Kumanovës në mes Mbretërisë së Serbisë dhe Perandorisë Osmane.
  • 1915 - Në New York City, 25,000-33,000 gra Marshuan në Fifth Avenue për të fituar të drejtën e votës.
  • 1935 - Dutch Schultz, Abe Landau, Otto Berman, dhe Bernard "Lulu" Rosenkrantz vriten në salon në Newark, New Jersey.
  • 1941 - 19,000 judë u dogjën për së gjalli në Dalnik, Odessa nga trupat romune dhe gjermane. Ditën tjetër u vran edhe 10,000 judë tjerë. Kolonel-lejtant Nicolae Deleanu administroi ekzekutimin.
  • 1942 - Që të 12 udhëtarët dhe ekipi i aeroplanit American Airlines DC-3 vriten kur një aeroplan luftarak amerikan e gjuan aeroplanin afër qytetit Palm Springs, Kaliforni, ShBA. Në mesin e të vrarëve është dhe tekstshkruesi i njohur Ralph Rainger ("Thanks for the Memory", "Love in Bloom", "Blue Hawaii").
  • 2001 - Provisional Irish Republican Army e Irlandës sv Veriut pranon çarmatimin pas diskutimeve për paqë.

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore

This article uses material from the Wikipedia article 23 tetor, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.