Wiki Shqip 2023: Faqja kryesore
SQWiki Tiếng ViệtWiki English

1999

1999: Ne kete vit ka lindur Rina Balaj 27 Tetor 1999

Ngjarje

 • 30 Mars 1999 Atdhetari Rrustem Zeqiri u vra nga forcat serbe
 • 15 Janar - Masakra e Reçakut.
 • 22 Janar - Misioneri australian Graham Staines dhe dy djemt e tijë u varrosën të gjallë nga hindusët duke fjetur në veturën e tyre në Indinë lindore.
 • 29 Janar - Kontakt-grupa thërret qeverinë serbe dhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës që më 6 shkurt t'i fillon bisedimet në Rambuje.
 • 31 Janar - Seriali Family Guy debutoi në televizionet amerikane.
 • 11 mars - Beteja e Jeshkovës dhe rënja e Kom-Hysen Rexhepi, Ymer Shala, Nuridin Shala, Hajdar Shala, Bashkim Suka dhe shumë luftëtar tjerë.
 • 3 Maj - Vrasësi Serik kinezo-amerikan Charles Ng denohet me vdekje në Kalifornia
 • 13 Qershor - Hyrja e KFOR -it italian në Gjakovë.
 • 14 Qershor - Data zyrtare e çlirimit të Gjakovës nga pushtuesit serb.

Sport

Lindje

Vdekje

Janar

Shkurt

Mars

Prill

Maj

Qershor

Korrik

Dhjetor

Pa data

  Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:

Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Wikipedia®is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article 1999, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors).