12 tetori është dita e 285-të e kalendarit gregorian (dita e 286-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 80 ditë.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Shtatori · Tetori · Nëntori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

Lindje

Vdekje

  • 1924 - Anatole France, letrar francez dhe fitues i i çmimit Nobel për letërsi
  • 1926 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar
  • 1999 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.

Festa dhe përvjetore

This article uses material from the Wikipedia article 12 tetor, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.