10 tetori është dita e 283-të e kalendarit gregorian (dita e 284-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 82 ditë.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Shtatori · Tetori · Nëntori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

 • 1582 - Për shkak të impleentimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
 • 1631 - Armata saksone pushton Pragën.
 • 1889 - U themelua Barnard College.
 • 1909 - Gazeta " Dielli" njfton se në New york, funksionon një bankë e quajtur "Tocci" sipas emrit të pronarit arbresh.
 • 1910 - U themelua Tau Epsilon Phi Fraternity në Columbia University.
 • 1919 - Opera Die Frau ohne Schatten e Richard Strauss debiton në Vienë.
 • 1938 - Hapet ura "Blue Water Bridge" duke mundësuar lidhjen mes Port Huron, Michigan dhe Sarnia, Ontario
 • 1944 - Holokausti: 800 fëmijë romë u vranë sistematikisht në kampin Auschwitz.
 • 1947 - Holokausti Shqiptar: Një grup deputetësh social-demokrat pushkatohen në burgjet e Tiranës nga diktatura komuniste. Nga 17 të ekzekutuarit në 10 tetorin e 1947-ës, tre deputetë u dënuan me varje dhe 14 të tjerët me pushkatim.
 • 1951 - Likuidohet Grupi i Hasan Remnikut
 • 1957 - Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower i kërkoi të falur ministrit të financave të Ganës, Komla Agbeli Gbdemah, pas refuzimit të sherbimeve në restaurantin Dover, Delaware.
 • 1969 - King Crimson paraqesin albumin e tyre të parë In the Court of the Crimson King, që konsiderohet albumi i parë i llojit progressive rock.
 • 1970 - Pavarësohet Fixhi.
 • 1979 - Loja Pac-Man u paraqit në tregun japonez nga kompania Namco.
 • 2005 - Angela Merkel është bërë kancelarja e parë femër e Gjermanisë dhe liderja e parë nga ish-“Lindja Komuniste”
 • 2008 - Gjykata Supreme e Konektikut mori vendim që çiftet homoseksuale kanë të drejtë të martohen.

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore

 • 1868 - Pavarësia e Kubës
 • 1992 - Dita Botërore e Shëndetit Mendor, e caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetsisë

me shtrirje në 150 vende të botës.

 • 10 tetori - Kremtimet e Kalendarit të Liturgjive të Kishës Ortodokse të Lindjes.

This article uses material from the Wikipedia article 10 tetor, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Përmbajtja është në disponim nëpërmjet licencës CC BY-SA 3.0 nëse nuk shënohet ndryshe. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.