Wiki Shqip 2022: Speciale:Kërko
SQVietnameseEnglish

10 tetori është dita e 283-të e kalendarit gregorian (dita e 284-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 82 ditë.

Muajt
JanariKorriku
ShkurtiGushti
MarsiShtatori
PrilliTetori
MajiNëntori
QershoriDhjetori
Ditët historike
Shtatori · Tetori · Nëntori
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Ngjarje

Lindje

Vdekje

Festa dhe përvjetore

  • 1868 - Pavarësia e Kubës
  • 1992 - Dita Botërore e Shëndetit Mendor, e caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetsisë

me shtrirje në 150 vende të botës.

  • 10 tetori - Kremtimet e Kalendarit të Liturgjive të Kishës Ortodokse të Lindjes.