Wiki Scots 2023: Carles Puigdemont
SCOWiki Tiếng ViệtWiki English

Istanbul Province

Scots editions of Wiki, an online encyclopedia

Istanbul Province (Turkis: İstanbul ili) is a province locatit in north-wast Turkey. It haes an aurie o 5,196 km² an a population o 13,255,685. The population wis 10,018,735 in 2000. It is surroondit bi the provinces o Tekirdağ tae the wast, Kocaeli tae the east, the Black Sea tae the northren pairt an the Sea o Marmara tae the sooth. The Bosphorus (Boğaziçi) Strait divides the province in twa pairts: the European side an the Asie side.

Istanbul Province

İstanbul ili
Location of Istanbul Province in Turkey
Location of Istanbul Province in Turkey
KintraTurkey
RegionMarmara
Govrenment
 • Electoral destrictIstanbul
 • GovrenorHüseyin Avni Mutlu
Area
 • Tot5,343.02 km2 (2,062.95 sq mi)
Population
 (2009 (census))[1]
 • Tot13,255,685
 • Density2,500/km2 (6,400/sq mi)
Area code(s)0212 European side;
0216 Asie side
Vehicle registration34

The caipital o the province is the ceety o Istanbul, which, syne 2004, haes the same boondaries as the province.[2]

The province includes the Princes' Islands as a destrict an aw.

Ceeties

RankCeety1990 Census2000 Census2007 Census2008 Estimate
1Istanbul8,629,43110,803,46812,573,83612,697,164
2Sultanbeyli82,298175,700272,758283,962
3Esenyurt70,280148,981253,084263,837
4Beylikdüzü2,50039,884112,131122,452
5Samandıra22,88867,438112,653117,933
6Sarıgazi22,12548,46676,85580,911
7Çekmeköy13,52337,50270,68375,423
8Kıraç2,23928,81063,29368,219
9Arnavutköy21,14345,55762,49264,911
10Silivri26,04944,53062,24764,376
11Yakuplu2,84131,67651,86254,746
12Yenidoğan1,20028,44749,59352,614
13Gürpınar10,19131,06845,68247,770
14Büyükçekmece22,39435,86044,28745,575
15Taşdelen9,74728,21639,77441,425
16Mimarsinan7,69025,82839,24441,156
17Tepecik12,24018,79833,19235,248
18Çatalca11,55015,77927,80728,763
19Bahçeşehir2,50019,01825,11625,987
20Boğazköy4,49515,85022,41023,347
21Kumburgaz7,11810,35220,88322,387
22Alemdağ6,68415,27721,29222,151
23Hadımköy6,48614,27819,73320,512
24Çavuşbaşı4,69315,75319,53920,080
25Taşoluk2,52720,00013,06813,688
26Selimpaşa8,4019,15111,95512,356
27Orhanlı2,7356,04811,31411,819
28Bolluca2,4097,32010,87511,373
29Haraççı2,6718,52010,26610,713
30Bahçeköy4,0726,1079,84710,381

Destricts

Template:Istanbul Labelled Map

See an aa

References

  1. Turkish Statistical Institute, MS Excel document – Population of province/district centers and towns/villages and population growth rate by provinces
  2. "Büyükşehir Belediyesi Kanunu". Türkiye Büyük Millet Meclisi (in Turkish). 10 Julie 2004. Archived frae the original on 13 Mairch 2016. Retrieved 30 November 2010. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte; büyükşehir belediye sınırları, İstanbul ve Kocaeli ilinde, il mülkî sınırıdır. (On the date this law goes in effect, the metropolitan city boundaries, in the provinces of İstanbul and Kocaeli, are those of the province.)

Freemit airtins

28°52′06″E / 41.15750°N 28.86833°E / 41.15750; 28.86833

#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (Study in China) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.
This article uses material from the Wikipedia article Istanbul Province, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Content is available unner CC BY-SA 3.0 unless itherwise notit. Images, videos and audio are available under their respective licenses.