Friidrettsøvingane under Sommar-OL 1968 i Mexico by vart avvikla i tida 13.
til 20. oktober 1968. Det vart tevla i 36 øvingar, 24 for menn og 12 for kvinner. 1031 utøvarar frå 93 land deltok i tevlingane. Tevlingane fann stad på Estadio Olímpico Universitario, eit anlegg byg i 1952 som i dag har plass til vel 63 000 tilskodarar.
I den store høgda, 2 200 meter over havet, vart det sett ei rad med verdsrekordar. Særleg i sprintøvingane og øvingane for menn vart mange verdsrekordar forbetra. Den olympiske meisteren på 100 meter, Jim Hines frå USA, tangerte den offisielle verdsrekorden på manuell tid med 9,9 sekundar, og vart samstundes med 9,95 den fyrste som fekk registrert ei elektronisk tid under 10,00 på distansen. På kvinnene sin 100 meter forsvarte Wyomia Tyus frå USA OL-gullet med verdsrekord på 11,0, elektronisk tid 11,08. Tommie Smith, også USA, forbetra verdsrekorden på 200 m for menn, polske Irena Szewińska gjorde det same på kvinnene sin 200 m. Lee Evans frå USA vart fyrstemann under 44 sekundar på 400 meter, medan britiske David Hemery forbetra verdsrekorden på 400 m hekk. Australiaren Ralph Doubell tangerte verdsrekorden på 800 meter. USA sine lag på 4 x 100 m stafett for kvinner og menn, samt 4x 400 m stafett for menn, pynta alle på dei eksisterande verdsrekordane. Viorica Viscopoleanu frå Romania forbetra verdsrekorden i lengdehopp for kvinner. Langt større åtgaum vekte det at USA-amerikanske Bob Beamon forbetra verdsrekorden i lengdehopp for menn med heile 55 centimeter til 8,90 m. I tresteghopp vart verdsrekorden forbetra fem gongar av tre ulike utøvarar gjennom kvalifiseringa og finalen. Til sist vart Viktor Sanejev frå Sovjetunionen olympisk meister på sitt andre og siste rekordhopp. Margitta Gummel frå Aust-Tyskland sette ny verdsrekord i kulestøyt for kvinner. Størst åtgaum fekk likevel den olympiske meisteren i høgdehopp, Dick Fosbury frå USA, som sette olympisk rekord med si nyskapande hoppmetode der han i satspunktet vende ryggen mot lista. Den nye stilen, den såkalla Fosbury-floppen, skulle i løpet av ein periode på litt over ti år verte heilt dominerande mellom høgdehopparar.
Friidrettstevlingane vert elles hugsa for Black Power-protesten under sigersseremonien på 200 meter for menn. Gullvinnaren Tommie Smith og bronsemedaljøren John Carlos reiste begge høgrearmen i veret med ein svart hanske under avspelinga av den USA-amerikanske nasjonalsongen, ein protest mot rasediskrimineringa i heimlandet. Dei vart nekta å delta vidare i leikane.
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Jim Hines | USA | 9,95 VR | |
Lennox Miller | Jamaica | 10,04 | |
Charles Greene | USA | 10,07 | |
4 | Pablo Montes | Cuba | 10,14 |
5 | Roger Bambuck | Frankrike | 10,15 |
6 | Mel Pender | USA | 10,17 |
Finale: 14. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Tommie Smith | USA | 19,83 VR | |
Peter Norman | Australia | 20,06 | |
John Carlos | USA | 20,10 | |
4 | Edwin Roberts | Trinidad og Tobago | 20,34 |
5 | Roger Bambuck | Frankrike | 20,51 |
6 | Larry Questad | USA | 20,62 |
Finale: 16. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Lee Evans | USA | 43,86 VR | |
Larry James | USA | 43,97 | |
Ron Freeman | USA | 44,41 | |
4 | Amadou Gakou | Senegal | 45,01 |
5 | Martin Jellinghaus | Vest-Tyskland | 45,33 |
6 | Tegegne Bezabeh | Etiopia | 45,42 |
7 | Andrzej Badeński | Polen | 45,42 |
Finale: 18. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Ralph Doubell | Australia | 1.44,3 VR | |
Wilson Kiprugut | Kenya | 1.44,5 | |
Tom Farrell | USA | 1.45,4 | |
4 | Walter Adams | Vest-Tyskland | 1.45,8 |
5 | Jozef Plachý | Tsjekkoslovakia | 1.45,9 |
6 | Dieter Fromm | Aust-Tyskland | 1.46,2 |
Finale: 15. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Kipchoge Keino | Kenya | 3.34,9 OR | |
Jim Ryun | USA | 3.37,8 | |
Bodo Tümmler | Vest-Tyskland | 3.39,0 | |
4 | Harald Norpoth | Vest-Tyskland | 3.42,5 |
5 | John Whetton | Storbritannia | 3.43,8 |
6 | Jacques Boxberger | Frankrike | 3.46,6 |
Finale: 20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Mohammed Gammoudi | Tunisia | 14.05,0 | |
Kipchoge Keino | Kenya | 14.05,2 | |
Naftali Temu | Kenya | 14.06,4 | |
4 | Juan Martínez | Mexico | 14.10,8 |
5 | Ron Clarke | Australia | 14.12,4 |
6 | Wohib Masresha | Etiopia | 14.17,6 |
Finale: 17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Naftali Temu | Kenya | 29.27,4 | |
Mamo Wolde | Etiopia | 29.28,0 | |
Mohammed Gammoudi | Tunisia | 29.34,2 | |
4 | Juan Martínez | Mexico | 29.35,0 |
5 | Nikolaj Sviridov | Sovjetunionen | 29.43,2 |
6 | Ron Clarke | Australia | 29.44,8 |
7 | Ron Hill | Storbritannia | 29.53,2 |
14. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Mamo Wolde | Etiopia | 2.20.26,4 | |
Kenji Kimihara | Japan | 2.23.31,0 | |
Mike Ryan | New Zealand | 2.23.45,0 | |
4 | Ismail Akçay | Tyrkia | 2.25.18,8 |
5 | Bill Adcocks | Storbritannia | 2.25.33,0 |
6 | Merawi Gebru | Etiopia | 2.27.16,8 |
20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Willie Davenport | USA | 13,33 OR | |
Ervin Hall | USA | 13,42 | |
Eddy Ottoz | Italia | 13,46 | |
4 | Leon Coleman | USA | 13,6 |
5 | Werner Trzmiel | Vest-Tyskland | 13,6 |
6 | Bo Forssander | Sverige | 13,7 |
Finale: 17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
David Hemery | Storbritannia | 48,12 VR | |
Gerhard Hennige | Vest-Tyskland | 49,02 | |
John Sherwood | Storbritannia | 49,03 | |
4 | Geoff Vanderstock | USA | 49,07 |
5 | Vjatsjeslav Skomorokhov | Sovjetunionen | 49,12 |
6 | Ron Whitney | USA | 49,27 |
Finale: 15. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Amos Biwott | Kenya | 8.51,0 | |
Benjamin Kogo | Kenya | 8.51,6 | |
George Young | USA | 8.51,8 | |
4 | Kerry O’Brien | Australia | 8.52,0 |
5 | Aleksandr Morosov | Sovjetunionen | 8.55,6 |
6 | Mikhail Sjelev | Bulgaria | 8.58,4 |
7 | Gaston Roelants | Belgia | 8.59,4 |
8 | Arne Risa | Noreg | 9.09,0 |
Finale: 16. oktober
Plass | Land | Utøvarar | Tid |
---|---|---|---|
USA | Charles Greene Mel Pender Ronnie Ray Smith Jim Hines | 38,24 VR | |
Cuba | Hermes Ramírez Juan Morales Pablo Montes Enrique Figuerola | 38,40 | |
Frankrike | Gérard Fenouil Jocelyn Delecour Claude Piquemal Roger Bambuck | 38,43 | |
4 | Jamaica | Errol Stewart Michael Fray Clifton Forbes Lennox Miller | 38,47 |
5 | Aust-Tyskland | Heinz Erbstößer Hartmut Schelter Peter Haase Harald Eggers | 38,66 |
6 | Vest-Tyskland | Karl-Peter Schmidtke Gert Metz Gerhard Wucherer Joachim Eigenherr | 38,76 |
Finale: 20. oktober
Plass | Land | Utøvarar | Tid |
---|---|---|---|
USA | Vince Matthews Ron Freeman Larry James Lee Evans | 2.56,1 VR | |
Kenya | Charles Asati Munyoro Nyamau Naftali Bon Daniel Rudisha | 2.59,6 | |
Vest-Tyskland | Helmar Müller Manfred Kinder Gerhard Hennige Martin Jellinghaus | 3.00,5 | |
4 | Polen | Stanisław Grędziński Jan Balachowski Jan Werner Andrzej Badeński | 3.00,5 |
5 | Storbritannia | Martin Winbolt-Lewis Colin Campbell David Hemery John Sherwood | 3.01,2 |
6 | Trinidad og Tobago | George Simon Euric Bobb Benedict Cayenne Edwin Roberts | 3.04,5 |
Finale: 20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Volodimir Holubnitsjij | Sovjetunionen | 1.33.58,4 | |
José Pedraza | Mexico | 1.34.00,0 | |
Nikolaj Smaga | Sovjetunionen | 1.34.03,4 | |
4 | Rudy Haluza | USA | 1.35.00,2 |
5 | Gerhard Sperling | Aust-Tyskland | 1.35.27,2 |
6 | Otto Bartsj | Sovjetunionen | 1.36.16,8 |
7 | Hans-Georg Reimann | Aust-Tyskland | 1.36.31,4 |
14. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Christoph Höhne | Aust-Tyskland | 4.20.13,6 | |
Antal Kiss | Ungarn | 4.30.17,0 | |
Larry Young | USA | 4.31.55,4 | |
4 | Peter Selzer | Aust-Tyskland | 4.33.09,8 |
5 | Stig-Erik Lindberg | Sverige | 4.34.05,0 |
6 | Vittorio Visini | Italia | 4.36.33,2 |
17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Høgde |
---|---|---|---|
Dick Fosbury | USA | 2,24 OR | |
Ed Caruthers | USA | 2,22 | |
Valentin Gavrilov | Sovjetunionen | 2,20 | |
4 | Valerij Skvortsov | Sovjetunionen | 2,16 |
5 | Reynaldo Brown | USA | 2,14 |
6 | Giacomo Crosa | Italia | 2,14 |
Finale: 20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Høgde |
---|---|---|---|
Bob Seagren | USA | 5,40 OR | |
Claus Schiprowski | Vest-Tyskland | 5,40 OR | |
Wolfgang Nordwig | Aust-Tyskland | 5,40 OR | |
4 | Christos Papanikolaou | Hellas | 5,35 |
5 | John Pennel | USA | 5,35 |
6 | Gennadij Blisnetsov | Sovjetunionen | 5,30 |
Finale: 16. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Bob Beamon | USA | 8,90 VR | |
Klaus Beer | Aust-Tyskland | 8,19 | |
Ralph Boston | USA | 8,16 | |
4 | Igor Ter-Ovanesjan | Sovjetunionen | 8,12 |
5 | Tõnu Lepik | Sovjetunionen | 8,09 |
6 | Allen Crawley | Australia | 8,02 |
Finale: 18. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Viktor Sanejev | Sovjetunionen | 17,39 VR | |
Nelson Prudêncio | Brasil | 17,27 | |
Giuseppe Gentile | Italia | 17,22 | |
4 | Art Walker | USA | 17,12 |
5 | Nikolaj Dudkin | Sovjetunionen | 17,09 |
6 | Phil May | Australia | 17,02 |
Finale: 17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Randy Matson | USA | 20,54 | |
George Woods | USA | 20,12 | |
Eduard Gusjtsjin | Sovjetunionen | 20,09 | |
4 | Dieter Hoffmann | Aust-Tyskland | 20,00 |
5 | Dave Maggard | USA | 19,43 |
6 | Władysław Komar | Polen | 19,28 |
Finale: 14. oktober Randy Matson sette olympisk rekord med 20,68 meter i kvalifiseringa.
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Al Oerter | USA | 64,78 OR | |
Lothar Milde | Aust-Tyskland | 63,08 | |
Ludvík Daněk | Tsjekkoslovakia | 62,92 | |
4 | Hartmut Losch | Aust-Tyskland | 62,12 |
5 | Jay Silvester | USA | 61,78 |
6 | Gary Carlsen | USA | 59,46 |
Finale: 15. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Gyula Zsivótzky | Ungarn | 73,36 OR | |
Romuald Klim | Sovjetunionen | 73,28 | |
Lázár Lovász | Ungarn | 69,78 | |
4 | Takeo Sugawara | Japan | 69,78 |
5 | Sándor Eckschmiedt | Ungarn | 69,46 |
6 | Gennadij Kondrasjov | Sovjetunionen | 69,08 |
7 | Reinhard Theimer | Aust-Tyskland | 68,84 |
Finale: 17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Jānis Lūsis | Sovjetunionen | 90,10 OR | |
Jorma Kinnunen | Finland | 88,58 | |
Gergely Kulcsár | Ungarn | 87,06 | |
4 | Władysław Nikiciuk | Polen | 85,70 |
5 | Manfred Stolle | Aust-Tyskland | 84,42 |
6 | Åke Nilsson | Sverige | 83,48 |
Finale: 16. oktober
Plass | Utøvar | Land | Poeng |
---|---|---|---|
Bill Toomey | USA | 8 193 OR | |
Hans-Joachim Walde | Vest-Tyskland | 8 111 | |
Kurt Bendlin | Vest-Tyskland | 8 064 | |
4 | Mykola Avilov | Sovjetunionen | 7 909 |
5 | Joachim Kirst | Aust-Tyskland | 7 861 |
6 | Tom Waddell | USA | 7 720 |
18./19. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Wyomia Tyus | USA | 11,08 VR | |
Barbara Ferrell | USA | 11,15 | |
Irena Szewińska | Polen | 11,19 | |
4 | Raelene Boyle | Australia | 11,1 |
5 | Margaret Bailes | USA | 11,3 |
6 | Dianne Burges | Australia | 11,4 |
Finale: 15. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Irena Szewińska | Polen | 22,58 VR | |
Raelene Boyle | Australia | 22,74 | |
Jennifer Lamy | Australia | 22,88 | |
4 | Barbara Ferrell | USA | 22,9 |
5 | Nicole Montandon | Frankrike | 23,0 |
6 | Wyomia Tyus | USA | 23,0 |
Finale: 18. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Colette Besson | Frankrike | 52,03 OR | |
Lillian Board | Storbritannia | 52,12 | |
Natalja Petsjonkina | Sovjetunionen | 52,25 | |
4 | Janet Simpson | Storbritannia | 52,5 |
5 | Aurelia Pentón | Cuba | 52,7 |
6 | Jarvis Scott | USA | 52,7 |
Finale: 16. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Madeline Manning | USA | 2.00,9 OR | |
Ileana Silai | Romania | 2.02,5 | |
Maria Gommers | Nederland | 2.02,6 | |
4 | Sheila Taylor | Storbritannia | 2.03,8 |
5 | Doris Brown | USA | 2.03,9 |
6 | Pat Lowe | Storbritannia | 2.04,2 |
Finale: 19. oktober
Plass | Utøvar | Land | Tid |
---|---|---|---|
Maureen Caird | Australia | 10,39 OR | |
Pam Kilborn | Australia | 10,46 | |
Chi Cheng | Taiwan | 10,51 | |
4 | Patty Van Wolvelaere | USA | 10,5 |
5 | Karin Balzer | Aust-Tyskland | 10,6 |
6 | Danuta Straszyńska | Polen | 10,6 |
Finale: 18. oktober
Plass | Land | Utøvarar | Tid |
---|---|---|---|
USA | Barbara Ferrell Margaret Bailes Mildrette Netter Wyomia Tyus | 42,88 VR | |
Cuba | Marlene Elejarde Fulgencia Romay Violetta Quesada Miguelina Cobián | 43,36 | |
Sovjetunionen | Ljudmila Sjarkova Galina Bukharina Vera Popkova Ljudmila Samotjosova | 43,41 | |
4 | Nederland | Wilma van den Berg Mieke Sterk Truus Hennipman Corrie Bakker | 43,4 |
5 | Australia | Jennifer Lamy Joyce Bennett Raelene Boyle Dianne Burge | 43,4 |
6 | Vest-Tyskland | Renate Meyer Jutta Stöck Rita Jahn Ingrid Becker | 43,6 |
Finale: 20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Høgde |
---|---|---|---|
Milena Rezková | Tsjekkoslovakia | 1,82 | |
Antonina Okorokova | Sovjetunionen | 1,80 | |
Valentyna Kosyr | Sovjetunionen | 1,80 | |
4 | Jaroslava Valentová | Tsjekkoslovakia | 1,78 |
5 | Rita Schmidt | Aust-Tyskland | 1,78 |
6 | Mária Faithová | Tsjekkoslovakia | 1,78 |
Finale: 17. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Viorica Viscopoleanu | Romania | 6,82 VR | |
Sheila Sherwood | Storbritannia | 6,68 | |
Tatjana Talysjeva | Sovjetunionen | 6,66 | |
4 | Burghild Wieczorek | Aust-Tyskland | 6,48 |
5 | Mirosława Sarna | Polen | 6,47 |
6 | Ingrid Becker | Vest-Tyskland | 6,46 |
7 | Berit Berthelsen | Noreg | 6,40 |
Finale: 14. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Margitta Gummel | Aust-Tyskland | 19,61 VR | |
Marita Lange | Aust-Tyskland | 18,78 | |
Nadesjda Tsjisjova | Sovjetunionen | 18,19 | |
4 | Judit Bognár | Ungarn | 17,78 |
5 | Renate Boy | Aust-Tyskland | 17,72 |
6 | Ivanka Khristova | Bulgaria | 17,25 |
Finale: 20. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Lia Manoliu | Romania | 58,28 OR | |
Liesel Westermann | Vest-Tyskland | 57,76 | |
Jolán Kleiber-Kontsek | Ungarn | 54,90 | |
4 | Anita Otto | Aust-Tyskland | 54,40 |
5 | Antonina Popova | Sovjetunionen | 53,42 |
6 | Olga Connolly | USA | 52,96 |
Finale: 18. oktober
Plass | Utøvar | Land | Lengde |
---|---|---|---|
Angéla Németh | Ungarn | 60,36 | |
Mihaela Peneș | Romania | 59,92 | |
Eva Janko | Austerrike | 58,04 | |
4 | Márta Rudas | Ungarn | 56,38 |
5 | Daniela Jaworska | Polen | 56,06 |
6 | Nataša Urbančič | Jugoslavia | 55,42 |
Finale: 14. oktober
Plass | Utøvar | Land | Poeng |
---|---|---|---|
Ingrid Becker | Vest-Tyskland | 5 098 | |
Liese Prokop | Austerrike | 4 966 | |
Annamária Tóth | Ungarn | 4 959 | |
4 | Valentina Tikhomirova | Sovjetunionen | 4 927 |
5 | Manon Bornholdt | Vest-Tyskland | 4 890 |
6 | Pat Winslow | USA | 4 877 |
15./16. oktober
This article uses material from the Wikipedia Nynorsk article Friidrett under Sommar-OL 1968, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply (view authors). Teksten er tilgjengeleg under CC BY-SA 4.0 om ikkje anna er oppgjeve. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Nynorsk (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.