Фифа

Меѓународната фудбалска федерација (француски: Fédération Internationale de Football Association), попозната како ФИФА е меѓународен управен орган на светскиот фудбал.

Нејзиното седиште се наоѓа во Цирих, Швајцарија. ФИФА е одговорна за организацијата и водењето на фудбалот на некои од најголемите светски турнири, како што е светското првенство, кое се одржува уште од 1930 година.

Меѓунардона федерација на фудбалските асоцијации
Фифа
Фифа
Мапа на членките на ФИФА според нивната конфедерација
КратенкаФИФА
ГеслоЗа играта. За Светот.
Основанамај 21, 1904; пред 119 години (1904-05-21)
ВидСпортска организација
СедиштеЦирих, Швајцарија
Координати47°22′53″N 8°34′28″E / 47.38139° СГШ; 8.57444° ИГД / 47.38139; 8.57444
РегионСвет
Членство209 национални федерации
Службени јазициEnglish, French, German, Spanish
ПретседателСеп Блатер (4-ти мандат)
ПотпретседателПринц Али Бин Ал Хусеин
ПрипадностМеѓународен олимписки комитет
Мреж. местоwww.FIFA.com

ФИФА има 209 членки, што е за 17 повеќе од ОН, четири повеќе од МОК, но три помалку од ИААФ.

Фифа
Конфедерации, чланови на ФИФА

Организацијата соработува со континенталните федерации кои го пратат и надгледуваат развојот на фудбалот во различни делови од светот. Шесте организации се:

 • Азиска фудбалска конфедерација (Asian Football Confederation - AFC) - Азија
 • Африканска фудбалска конфедерација (Confédération Africaine de Football - CAF) - Африка
 • КОНМЕБОЛ (CONMEBOL) - Јужна Америка
 • КОНКАКАФ (CONCACAF) - Северна Африка, Средна Америка и Карибите
 • Океанска Фудбалска Конфедерација (Oceania Football Confederation - OFC) - Океанија
 • УЕФА (UEFA) - Европа

Покрај останатото, ФИФА го организира следниве фудбалски турнири:

Покрај ова, ФИФА ја промовира и ја унапредува фудбалската игра, ги регулира трансферите помеѓу тимовите, доделува награда Најдобар играч на годината и објавува ранг список на репрезентациите, на секој месец и на секои три месеци за жените.

Фудбалските правила, кои го определуваат начинот на игра ги раководи Меѓународниот одбор на фудбалски здруженија (International Football Association Board - IFAB), кој го сочинуваат четири претставника на ФИФА и по еден претставник од Англија, Велс, Шкотска и Ирска. Произведувачот на игри EA Sports има лиценца за да издава игра, која го носи името на ФИФА, а тоа се најиграните фудбалски симулации низ светот. ФИФА организира и светско првенство во овој виртуелен фудбал.

Раководство

Во мај 2015 година, Сеп Блатер по петти пат бил избран за претседател на ФИФА, но веднаш потоа бил принуден да поднесе оставка поради скандалот со корупција при изборот на домаќинот за светското првенство во фудбал. Вонредните избори за претседател биле закажани за 26 февруари 2016 година, а во трката за претседател на ФИФА учествувале четворица кандидати: Италијанецот Џани Инфантино (дотогашниот генерален секретар на УЕФА), Токио Сексвејл од Јужна Африка, принцот Ал бин ал Хусеин од Јордан, шеикот Салман бин Ибрахим ал Калифа од Бахреин и поранешниот генерален секретар на ФИФА, Французинот Жером Шампањ.

Наводи

Надворешни врски

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

       Азија: АФЦ – Азиски куп – У-22 – У-19 – У-16 – У-14
       Африка: ЦАФ – Африкански куп на нациите
       Северна Америка: КОНКАКАФ – Златен куп
       Јужна Америка: КОНМЕБОЛ – Копа Америка
       Океанија: ОФЦ – Куп на нациите
       Ервопа: УЕФА – Европско првенство
       Вон-ФИФА: N.F.-Board
– ВИВА светски куп 
Фифа 

Tags:

1930Светско првенствоФранцуски јазикФудбалЦирихШвајцарија

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

ДождПрилив и одливБубрегФатмир ДехариСебороичен дерматитГоце ФестВиваАнтифашистичко собрание на народното ослободување на МакедонијаОсновен приходЛимфоцитМозокНапонНародна Република КинаСписок на политички партии во МакедонијаЦицачиЕрман ШабанСедум рида на РимБеровоРимско ЦарствоПремиер на МакедонијаГолемата вода (роман)Болести на белите дробовиКонстантин МиладиновНЛБ БанкаПериоден систем на елементитеМенингитисКоле ЧашулеПолово пренослива болестФејсбукЧир на желудникотМартин Лутер КингДепресија (расположение)ХепатитЃорѓи АбаџиевМакедонска крвава свадбаРазмножување на растенијатаГлобусКатастарски општини во МакедонијаЛав Николаевич ТолстојФудбалОстеопорозаТуркменистанПетар ПанДебело цревоЕфект на стаклена градинаМакедонски народни носииНова алтернативаСрцева слабостКоскаСказна за рибарот и рипкатаОбновливи извори на енергијаРајко ЖинзифовЛазар КолишевскиЛеб и сол (музичка група)УНЕСКООпштина Маврово и РостушеЗијадин СелаБрадикардијаЈугославијаПретседател на МакедонијаМитХипотироидизамХромозомОпштина Ѓорче ПетровХерпесТасосСписок на планини во МакедонијаЖировницаСписок на реки во МакедонијаИзборна единица 1Нервен системПоникваРазвој на македонската азбукаАнтичка МакедонијаСписок на држави и територии по површинаДон КихотЗадушницаЦар Самоил🡆 More