xkcd

xkcd — семрежен стрип чиј автор е Рендал Манро, бивши соработник на НАСА. Стрипот себеси се опишува како „семрежен стрип за романса, сарказам, математика и јазик“.

xkcd
xkcd
Автор(и) Рендал Манро
Портал http://xkcd.com/
RSS-пренос xkcd
Atom-пренос xkcd
Моментален статус / распоред понеделници, среди и петоци
Почеток септември 2005
Жанр(ови) хумор за „гикови“

Содржината се врти околу различни теми, меѓу кои најчести се мисли за животот и љубовта (некои страници се едноставно уметност со поезија), и математички или научни внатрешни шеги. Некои страници пак содржат едноставен хумор или наводи на случувања или личности од поп-културата. Иако ликовите се едноставни фигури од линии , постојат и пејзажи, сложени математички шеми како фрактали (пример: #17 „What If“) или имитиации на стилови од други цртачи (пример: Parody Week Архивирано на 3 март 2016 г.).

Стрипот е достапен под лиценцата Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.5. Нови стрипови излегуваат трипати неделно: во понеделник, среда и петок на полноќ по американската источна часовен појас, иако неколкупати досега излегувал по еден стрип секој ден од неделата: Parody Week, серијалот „Choice“, серијалот „1337“, серијалот „Secretary“ и серијалот „The Race“.

Историја уреди

xkcd
Рендал Манро, авторот на xkcd

Стрипот почнал во септември 2005 г. кога Манро решил да скенира „чкртаници“ од неговите школски тетратки и да ги подигне на неговото мрежно место. Подоцна стрипот добил свое сопствено мрежно место, каде што Манро почнал да продава маици со теми од стрипот. Моментално стрипот му е главната работа со која се издржува. Според Манро, името на стрипот нема никакво посебно значење, туку едноставно е збор со четири букви без фонетски изговор. Името на стрипот се пишува со сите мали букви (или сите големи).

Во мај 2007, стрипот привлекол големо внимание со претставување на интернет-заедниците во географска форма. Разни мрежни места се нацртани како континенти, секој со големина што одговара на нивната релативна популарност, сместени според нивната главна тема. Со ова xkcd се искачил на второто место на листата „The new hotness“ на весникот The Post-Standard.

xkcd не е акроним и Манро не му дава никакво значење на името, освен на шега во самиот стрип. Тој тврди дека името прво било интернет-псевдоним што го одбрал како комбинација од букви што нема да има смисла и ќе биде фонетски неизговорливо. Сепак, некои други луѓе имаат дадено претпоставки за можните значења на xkcd: мрежниот стрип Short Minds, на пример, има споменато дека збирот од редните броеви на буквите X, K, C и D во англиската азбука е 42, одговорот на животот, универзумот и сѐ друго на Даглас Адамс.

На 23 септември 2007, стотици луѓе се собрале на 42°23′44″ N; 71°07′50″ W / 42.39561° СГШ; 71.13051° ЗГД / 42.39561; -71.13051, парт во северен Кембриџ, Масачусетс чии координати се спомнати во стрипот #240. Авторот на стрипот се појавил и изјавил, „Можеби сепак кога сакаш нешто, тоа го прави стварно“, негирајќи го заклучокот во последната рамка од стрипот.

Во октомври 2007, списанието The New Yorker објавило интервју и цртачки двобој помеѓу Рендал Манро и Фарли Кец. Во двобојот Кец и Манро цртале на темите „интернетот како што го гледаат постарите“, „Теорија на струните“, „1999“ и „вашето омилено животно ја јаде вашата омилена храна“.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

xkcd
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

This article uses material from the Wikipedia Македонски article Xkcd, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); Xkcd Wiki additional terms may apply (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 4.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
®Wikipedia is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Македонски (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

ТетовоГоце ДелчевБадникЈулијански денИгор ЏамбазовСрбијаБугаријаПесна за СидВладимир Илич ЛенинОтоманско ЦарствоНационализамЧир на желудникотБранко ЦрвенковскиКочаниОрганизација за безбедност и соработка на ЕвропаПелистерПроцесРадишаниСписок на држави и територии во АфрикаРоманијаПравоаголникЦиститСвети ГеоргиХоџкинов лимфомСлепо цревоСписок на држави и територии по површинаХипертензијаОпштина РанковцеМакедонциМакедонски ТелекомМасакр кај ВејцеМатематикаДемографија на МакедонијаГоран СтефановскиИнфективна мононуклеозаХИВЛатвијаСтар ЕгипетАпостол АндрејаЕвгениј ОнегинБубрежен каменМакедонски народни носииГрдото ПајчеАлгоритамВнатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија за македонско национално единствоДебар МаалоЛавСвета ПеткаЉупчо Бубо КаровГерманијаНикола ГруевскиКармен (опера)Надреден знакСписок на држави по населениеЛуј ПастерПопова ШапкаХемороидБетаметазонКанцеларијаБојан (роман)ЗабТрикала (Солунско)ДекарХормонНародна банка на МакедонијаВерверициАкцент во македонскиот јазикПридавкаСрнаПајациОсна симетријаУниверзална декларација за човековите праваОпштина Гази БабаМалтаЗемјаИЛатински јазикГај Јулиј Цезар🡆 More