Сергеј Андреевски

Сергеј Андреевски (Скопје, 1960) — македонски сликар.

Сергеј Андреевски
Сергеј Андреевски
Роден 1960
Скопје
Националност македонска
Занимање сликар
Татко Петре М. Андреевски
Мајка Светлана Христова-Јоциќ
Деца Воскресија Андреевска

Животопис

Сергеј Андреевски е син на познатиот македонски писател Петре М. Андреевски и поетесата Светлана Христова-Јоциќ. Андреевски дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Покрај тоа, тој бил на повеќе студиски престои во странство: Рим, Нирнберг, Орхус, Париз, Њујорк, Северна Каролина, Имадате, Истанбул, итн.

Творештво

Андреевски е претставник на експресионизмот во македонското сликарство, со нагласок врз гестот, примарните бои и егзистенцијалниот карактер на самиот чин на сликање. Реализирал 400 групни изложби и 53 самостојни изложби во Европа, САД и Азија. Тој е добитник на повеќе национални награди и признанија..

Наводи

Надворешни врски

This article uses material from the Wiki Македонски article Сергеј Андреевски, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 4.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Македонски (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Животопис Сергеј Андреевски

Творештво Сергеј Андреевски

Наводи Сергеј Андреевски

1960

Скопје

Сликар

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Главна страницаКарлес ПуџдемонКрал МаркоБраќа МиладиновциЕвропаКрсте Петков МисирковМакедонијаЗа македонцките работиДијалекти на македонскиот јазикРождество на Пресвета БогородицаПчињаСписок на планини во МакедонијаГеографија на МакедонијаГригор ПрличевОче нашБроеви во македонскиот јазикРечник на стари македонски зборовиАзијаКокино (наоѓалиште)Список на македонски народни и староградски песниЕлегијаКарло ВеликиНепотизамЕсенМесопотамијаФотосинтезаБараЗемја (планета)Ден на востанието на МакедонијаМакедонски јазикСкопјеАлександар III МакедонскиКочо РацинПеколот (Божествена комедија)Константин МиладиновСинонимНаполеон БонапартСердаротПрва светска војнаПрост бројРасказСалицилна киселинаУгандаСончев СистемПапирусКубен инчПарсекОхридски дијалект1828 во архитектурата1643 во уметностаГолеми броевиТитаникСписок на македонски зборови од турско потеклоЦистит1865 во музикатаЕзероСимон де БовоарБитоЕрменија1565 во уметностаФилмска награда на академијата на САДЈотабајтАнтофалаСтар ЕгипетЏул на молXkcdВоено одликувањеЗемјотресХартијаБорис ДронЕвропска централна банкаФовизамХороскопски знациХомеостаза1574 во уметноста2003 во архитектуратаТетрархија🡆 More