Реторомански јазик

Реторомански јазик — дел од подгрупата на реторомански јазици, дел од групата на романски јазици од индоевропското јазично семејство.

Јазикот е потомок на народниот латински јазик кој се зборувал во Швајцарија за време на Римското Царство. Јазикот е сроден со францускиот, окситанскиот и ломбардскиот јазик, но и со сите останати романски јазици. Јазикот е еден од четирите национални јазици во Швајцарија, покрај германскиот, францускиот и италијанскиот.

Реторомански јазик
Rumantsch, Romontsch, Rumauntsch, Rumàntsch
Реторомански јазик
Натпис во Трун, Швајцарија.
Изговор[rʊˈmantʃ], [ʁoˈmɔntʃ], [rʊˈmɛntʃ], [rʊˈmaʊ̯ntʃ], [rʊˈmœntʃ]
Застапен воШвајцарија
ПодрачјеГраубинден
НародРетороманци
Говорници35.000 (јазик за најдобра употреба)  (2000)
60.000 (обични говорници)
Јазично семејство
Писмолатиница
Статус
Службен воРеторомански јазик Швајцарија
Јазични кодови
ISO 639-1rm
ISO 639-2roh
ISO 639-3roh
Linguasphere51-AAA-k
{{{mapalt}}}
Традиционални реторомански подрачја во Швајцарија (темнозелено)

Според пописот од 2000 година, во Швајцарија околу 35.095 луѓе го користеле јазикот како претпочитано средство за општење, од кои 27.038 жители во Граубиден. Околу 61.815 жители го користеле јазикот како разговорен. Околу 0.9% од населението на Швајцарија зборуваат реторомански.

Правопис

Ретороманскиот се пишува на латиница и има претежно фонетски правопис.

Големи букви
A B C D E F G H I J L M N O P Q R S T U V X Z
Мали букви
a b c d e f g h i j l m n o p q r s t u v x z
Имиња
a be tse de e ef ghe ha i jot/i lung el em en o pe ku er es te u ve iks tset

Наводи

Поврзано

Надворешни врски

This article uses material from the Wiki Македонски article Реторомански јазик, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 4.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wiki Foundation, Inc. Wiki Македонски (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wiki Foundation.

Tags:

Правопис Реторомански јазик

Наводи Реторомански јазик

Поврзано Реторомански јазик

Германски

Индоевропски јазици

Италијански

Окситански јазик

Реторомански јазици

Римското Царство

Романски јазици

Француски

Швајцарија

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Главна страницаКарлес ПуџдемонМакедонијаОче нашМајка ТерезаГригор ПрличевСкопјеДен на востанието на МакедонијаФудбалВиктор Иго1647 во музиката1664 во музиката1661 во музикатаСахелК21641 во музикатаПеколот (Божествена комедија)Силјан Штркот1637 во музикатаЈапонски јазициНауката во 1651 годинаСписок на македонски народни поговоркиФудбалско игралиштеДетски праваМихаел ШумахерБајадераХороскопски знациЖанрИталија на Олимписките игриТоше ПроескиЏузепе Гарибалди1636 во музикатаКинеско стандардно времеНауката во 1569 година112 п.н.е.ГомирјеАлександра ПријовиќАтентат врз Франц ФердинандАрхитектОрганизирањеДритан АбазовиќДански јазикИранГлаголСообраќајна мрежаБојан МаричиќУметноста во 1983 годинаМарија IПодгорциМесопотамија1945 во музикатаГеографија на МакедонијаАвтобиографија (Григор Прличев)1661 во уметностаСтрептококен фарингитисОперативен системДржавни празници во МакедонијаАндерс ЦорнИталијанска комуна1503 во музикатаБистра вода (серија)Џејмс МилнерСандра БулокАполо 11Прва светска војнаПаскал БаилЛов на тигриХрватски месециМакедонска азбукаТиндорфСписок на планини во МакедонијаГент-Вевелгем 2020Тврд дискГрадови во МакедонијаМакедонски јазикАвтомобилски регистарски таблички во Македонија🡆 More