Земји членки на Европската Унија

Земји членки на Европската Унија се 27.

Земји членки на Европската Унија се 27. Секоја од нив учествува во Договорите на Европската унија, и со членството има привилегии и обврски.

Земји членки на Европската Унија
ФинскаШведскаЕстонијаЛатвијаЛитванијаПолскаСловачкаУнгаријаРоманијаБугаријаГрцијаКипарЧешкаАвстријаСловенијаИталијаМалтаПортугалијаШпанијаФранцијаГерманијаЛуксембургБелгијаХоландијаДанскаВелика БританијаИрскаКарта на земјите членки на Европската Унија (со врски)
За сликава
Категоријасуверени држави
МестоЕвропска Унија
Создадена на1952/1958[1]
Број27 (1 јануари 2007)
Можни видовирепублики (20)
монархии (7)
Населенија501.064.211
Површини4.324.782 км²
Управапарламентарна посредна демократија (23)
претседателска посредна демократија (1)
полупретседателска посредна демократија (3)

Сегашни Земји членки

Земјите се подредени по хронологија на нивно приклучување во ЕУ:

    Поранешни членки

Земји со статус на кандидат за членство

Наводи

  1. Првите држави во унијата најпрвин ја формирале Европската заедница за јаглен и челик (ЕЗЈЧ) во 1952, а потоа и паралелната Европска Економска Заедница (ЕЕЗ) во 1958. Иако е формирана подоцна, ЕЕЗ се смета за претходник на ЕУ.

This article uses material from the Wikipedia Македонски article Земји членки на Европската Унија, which is released under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 license ("CC BY-SA 3.0"); additional terms may apply. (view authors). Содржината е достапна под CC BY-SA 3.0 освен ако не е поинаку наведено. Images, videos and audio are available under their respective licenses.
#Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc. Wiki (DUHOCTRUNGQUOC.VN) is an independent company and has no affiliation with Wikimedia Foundation.

🔥 Trending searches on Wiki Македонски:

Главна страницаСвети Кирил и МетодијКарлес ПуџдемонМакедонијаКирилицаГлаголицаРецесијаЗа македонцките работиМакедонски јазикОче нашСердаротСкратеници во македонскиот јазикГригор ПрличевСвети Климент ОхридскиДијалекти на македонскиот јазикМакедонска азбукаСкопјеДржавни празници во МакедонијаКонстантин МиладиновКодификација на македонскиот стандарден јазикКочо РацинГонорејаПоделба на гласовите во македонскиот јазикГоце ДелчевДуховденЕп за ГилгамешПеколот (Божествена комедија)Извори на енергијаТина ТарнерСтобиУметноста во 1993 годинаБрук ШилдсИлијадаФосфомицинСтарословенски јазикМаларијаДемонимМатија КорвинПикселАголна големинаАвантурите на Шерлок ХолмсБранислав СветозаревиќФудбалот во 1927 годинаФормален јазикФК Бајер ЛеверкузенРесторанЕмил ХескиПјацаТиестоСтарословенска азбукаАрканзасЗборник на МиладиновциФК Спортинг ЛисабонАвтомобилски регистарски таблички во МакедонијаЏункаЧосон1558 во наукатаПиреј (роман)Список на македонски народни поговоркиПридавкаВилијам Шекспир1527 во наукатаПрилог1910 во архитектуратаПанонски легендиБраќа МиладиновциПодметВтора светска војнаПрирокОхридОвчи сипанициБлаже КонескиЈоаким КрчовскиПравопис и правоговор на македонскиот јазикСтрептококен фарингитисРепублика КосовоКрсте Петков Мисирков🡆 More