Den Store Bagedyst: Dansk tv-program (2012-)

Den store bagedyst er et dansk tv-program, hvor amatørbagere dyster mod hinanden gennem en række udfordringer, hvorved de skal forsøge at imponere to dommere med deres bageevner.

En deltager bliver sorteret fra i hver runde frem til finalen, hvor én deltager kåres som vinder. Programmet er den danske udgave af det britiske The Great British Bake Off og programmet blev sendt første gang i august 2012 på DR1.

Den store bagedyst
Den Store Bagedyst: Historie, Dommerne, Værter
Clausholm har siden 2016 været location for optagelserne.
Information
Genre Bagekonkurrence
Medvirkende Mette Blomsterberg,
Jan Friis-Mikkelsen,
Katrine Foged Thomsen,
Markus Grigo Rediger på Wikidata
Spilletid 60+ minutter
Sprog Dansk
Sæsoner og afsnit
Antal sæsoner 10 Rediger på Wikidata
Antal afsnit 100 Rediger på Wikidata
Produktion
Produktionsland Danmark Rediger på Wikidata
Udsendt
Oprindelig kanal DR1 Rediger på Wikidata
Først sendt 28. august 2012;
11 år siden
 (2012-08-28)
Musik
Komponist bag
kendingsmelodi
Tom Howe
Kronologi og andet
Relaterede shows The Great British Bake Off
Links
Den store bagedystIMDb (engelsk) Rediger på Wikidata
Information med symbolet Billede af blyant hentes fra Wikidata. Kildehenvisninger foreligger sammesteds.

Programmet blev i begyndelsen præsenteret af Neel Rønholt og Peter Ingemann, men siden sæson 3 i 2014 har Timm Vladimir været programmets eneste vært. Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen var fra programmets start dommere i bageteltet, men fra sæson 6 i 2017 overtog Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo dommerrollerne. Siden sæson 5 i 2016 er optagelserne forgået i et telt i Clausholms slotspark.

I marts 2021 havde Den store juniorbagedyst premiere. De 8 deltagere er 12-15 år gamle og sæsonen varede 6 afsnit. Joakim Ingversen var vært i stedet for Timm Vladimir.

Historie

Mellem 2012 og 2015 lagde Vinderslevholm, nær Silkeborg og Kjellerup i Midtjylland, have til Den store bagedyst. Fra 2016 har Clausholm, nær Hadsten, været lokation for bagedysten.

Første sæson bestod af seks programmer, 2., 3. og 4. sæson bestod af otte programmer, mens 5. sæson i 2016 bestod af ni programmer. I hver af sæsonens uger finder dommerne en mesterbager og en deltager sendes hjem. I 2016, 2018 og 2019 blev der dog ikke sendt en deltager hjem i første program. Til sidst bliver en deltager kåret som vinder af årets bagedyst.

I de første seks sæsoner blev programmet sendt kl. 20 om onsdagen, men i sæson 7 blev det sendt kl. 20 om lørdagen.

Dommerne

I alt fire dommere har vurderet smagen, udseendet og niveauet af deltagernes kreationer og præstationer.

Dommere Sæsoner
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Mette Blomsterberg
Jan Friis-Mikkelsen
Katrine Foged Thomsen
Markus Grigo

Værter

Siden starten i 2012 har programmet haft tre forskellige værter. I den første sæson var der to værter, mens der siden sæson to i 2013 kun har været én.

Værter Sæsoner
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Neel Rønholt
Peter Ingemann
Timm Vladimir

Sæsonoversigt og vindere

Sæson Oprindelig sendt Vinder Finalister
1 2012 Nana Frolov Christensen Christian Tønnesen
Kristian Justesen
2 2013 Annemette Voss Katja Stock
River Breinholt
3 2014 Tobias Hamann Mette Hassing Mikkelsen
Katja Krestina Hom
4 2015 Liv Martine Hansen Micki Cheng
Pernille Stigsgaard Morthensen
5 2016 Sune Demant Louise Rosing-Schow
Jesper Hemmingsen
6 2017 Andrea Søllested Jesper Søvndal
Kirsten Jazmin Thur
7 2018 Emil Obel Jon Edlund
Jasmin Gabay
8 2019 Frederikke Legaard Mia Emilie Persson
Victoria Sloth Askjær
9 2020 Mads Eg Andersen Anne Kirstine Tirstrup
Lena Thorssen
10 2021 SæÞór Kristínsson Frederik Haun
Anelise Severinsen
11 2022 Klaus Andersen Nanna Georgi
Laura Aagaard Nielsen
12 2023 Terese Sau Hansen Christina Norre
Tharsiny Thanendran

Sæsoner

1. sæson (2012)

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen.

Værter: Peter Ingemann og Neel Rønholt.

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Nana Frolov Christensen 30 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2012 København
Christian Tønnesen 40 Ep 1 Finale 2. Plads Aarhus
Kristian Justesen 27 Ep 1 Finale 3. Plads København
Stefan Rodbjerg Jacobsen 37 Ep 1 Semifinalen Randers
Ditte Molin 27 Ep 1 Ep 4 Aarhus
Merete Hess 48 Ep 1 Ep 3 Hadsten
Signe Ebdrup 25 Ep 1 Ep 2 Højby
Bayar Tarik Fattah 24 Ep 1 Ep 2 Vallensbæk
Evu Mahncke 66 Ep 1 Ep 1 Jægerspris
Daniel Doose 29 Ep 1 Ep 1 Nykøbing S.

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 Pl.
Nana Frolov Christensen 30 København 4 5 6 1 4 1 1
Christian Tønnesen 40 Aarhus 2 1 1 4 2 2 2
Kristian Justesen 27 København 6 2 3 2 3 3 3
Stefan Rodbjerg Jacobsen 37 Randers 1 3 5 5 1 4
Ditte Molin 27 Aarhus 3 6 2 3 5
Merete Hess 48 Hadsten 5 4 4 6
Signe Ebdrup 25 Højby 8 7 7/8
Bayar Tarik Fattah 24 Vallensbæk 10 8 7/8
Evu Mahncke 66 Jægerspris 9 9/10
Daniel Doose 29 Nykøbing S. 7 9/10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Tredjeplads
         Mesterbager
         Vinder

2. sæson (2013)

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Peter Ingemann.

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Annemette Voss 29 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2013 Kongens Lyngby
Katja Stock 36 Ep 1 Finale Aabenraa
River Breinholt 28 Ep 1 Finale Aarhus
Helle Rimmer 49 Ep 1 Ep 7 Taastrup
Louise Damtoft Pedersen 22 Ep 1 Ep 6 Slagelse
Rasha Radwan Ep 1 Ep 5 Brabrand
Nils Laursen Ep 1 Ep 3 Frederiksberg
Tracy Skondin Ep 1 Ep 2 Ribe
Maria Willison Ep 1 Trak sig Herlev
Lukas Brink Ep 1 Ep 1 København

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Annemette Voss 29 Kongens Lyngby 6 2 3 1 1 2 4 1 1
Katja Stock 36 Aabenraa 1 1 7 2 2 1 3 3 2/3
River Breinholt 28 Aarhus 3 5 2 5 5 3 2 2 2/3
Helle Rimmer 49 Tastrup 7 3 5 4 3 4 1 4
Louise Damtoft Pedersen 22 Slagelse 2 6 4 3 4 5 5
Rasha Radwan Brabrand 4 4 1 6 6 6
Nils Laursen Frederiksberg 8 8 6 7
Tracy Skondin Ribe 10 7 8
Maria Willison Herlev 5 - 9
Lukas Brink København 9 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Trak sig
         Mesterbager
         Vinder

3. sæson (2014)

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Timm Vladimir

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Tobias Hamann 25 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2014 Aarhus
Mette Hassing Mikkelsen 22 Ep 1 Finale Aalborg
Katja Krestina Hom 45 Ep 1 Finale Ringsted
Rikke Myrup Kirke 34 Ep 1 Ep 7 Farsø
Charlotte Brodersen 28 Ep 1 Ep 6 Frederiksberg
Liva Lundegaard Hermansen 63 Ep 1 Ep 5 Hedehusene
Jakob Hauge 31 Ep 1 Ep 4 Frederiksberg
Camilla Marie Svendsen 27 Ep 1 Ep 3 Odense
Jimmy Lerche 39 Ep 1 Ep 2 Faxe
Søren Trinderup-Thomsen 42 Ep 1 Ep 1 Sorring

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Tobias Hamann 25 Aarhus 1 5 7 1 3 5 3 1 1
Mette Hassing Mikkelsen 22 Aalborg 4 4 2 3 1 1 1 2 2/3
Katja Krestina Hom 45 Ringsted 6 1 6 2 2 2 4 3 2/3
Rikke Myrup Kirke 34 Farsø 5 8 8 7 4 4 2 4
Charlotte Brodersen 28 Frederiksberg 3 7 5 4 6 3 5
Liva Lundegaard Hermansen 63 Hedehusene 10 9 4 6 5 6
Jakob Hauge 31 Frederiksberg 7 3 1 5 7
Camilla Marie Svendsen 27 Odense 8 2 3 8
Jimmy Lerche 39 Faxe 2 6 9
Søren Trinderup-Thomsen 42 Sorring 9 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

4. sæson (2015)

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Timm Vladimir

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Liv Martine Hansen 24 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2015 Hjørring
Micki Cheng 25 Ep 1 Finale Randers
Pernille Stigsgaard Morthensen 41 Ep 1 Finale Brønshøj
Ditte Julie Jensen 27 Ep 1 Ep 7 Kastrup
Line Kilsgaard Jensen 26 Ep 1 Ep 6 Aalborg
Auguste Hellesøe Bjerre 21 Ep 1 Ep 5 København
Sasitha Jayakumar 28 Ep 1 Ep 4 Vanløse
Joan Bahl 49 Ep 1 Ep 3 Svinninge
Jette Næsager Stub 50 Ep 1 Ep 2 Tikøb
Dorte Marcussen 60 Ep 1 Ep 1 Aarhus

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Liv Martine Hansen 24 Hjørring 2 4 8 6 6 4 3 3 1
Micki Cheng 25 Randers 8 1 4 4 3 2 1 1 2/3
Pernille Stigsgaard Morthensen 41 Brønshøj 3 6 1 1 2 3 2 2 2/3
Ditte Julie Jensen 27 Kastrup 1 5 7 5 1 1 4 4
Line Kilsgaard Jensen 26 Aalborg 9 7 2 7 4 5 5
Auguste Hellesøe Bjerre 21 København 6 2 3 2 5 6
Sasitha Jayakumar 21 Vanløse 10 8 5 3 7
Joan Bahl 49 Svinninge 7 3 6 8
Jette Næsager Stub 50 Tikøb 4 9 9
Dorte Marcussen 60 Aarhus 5 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

5. sæson (2016)

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen.

Vært: Timm Vladimir.

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Snit Pl.
Sune Demant 33 København V 6 1 9 4 5 5 1 2 1 3,8 1
Louise Rosing-Schow 39 Herlev 3 9 2 3 2 4 3 4 3 3,7 2/3
Jesper Hemmingsen 31 København 4 6 5 7 4 6 4 3 2 4,6 2/3
Iben Devantie 39 Tulstrup/Hillerød 1 8 7 8 1 3 2 1 3,9 4
Juliane Dixen 28 Holstebro 5 3 4 6 3 2 5 4 5
Luna Richardt 20 Silkeborg 10 2 3 2 7 1 4,2 6
Jette Silberbauer 42 Haderslev 8 7 8 5 6 6,8 7
Gunnar Weis Reinhardt 35 København SV 2 10 1 1 3,5 8
Inge Simonsen 65 Hals 7 5 6 6 9
Mohammed Hawa 32 Viby J 9 4 6,5 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
    Snit angiver gennemsnitlig placering i de hemmelige udfordringer
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

6. sæson (2017)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo

Vært: Timm Vladimir

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Andrea Søllested 50 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2017 Næstved
Jesper Søvndal 28 Ep 1 Finale Kolding
Kirsten Jazmin Thur 21 Ep 1 Finale Odense
Rosa Kildahl Christensen 59 Ep 1 Ep 8 Glyngøre
Anton Dahl Grue 20 Ep 1 Ep 7 Kongens Lyngby
Nipuni Julie Jakobsen 27 Ep 1 Ep 6 Aarhus C
Jacob Lund Hjort 30 Ep 1 Ep 5 København
Lisette Toth Larsen 35 Ep 1 Ep 4 København
Nicolai Mouritzen 43 Ep 1 Ep 3 Hellerup
Anam Akhtar 28 Ep 1 Ep 2 København NV

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Andrea Søllested 50 Næstved 5 6 1 1 3 6 3 2 1 1
Jesper Søvndal 28 Kolding 1 1 4 3 6 2 1 1 3 2/3
Kirsten Jazmin Thur 21 Odense 2 3 6 2 1 3 2 3 2 2/3
Rosa Kildahl Christensen 59 Glyngøre 8 4 5 4 4 1 5 4 4
Anton Dahl Grue 20 Kongens Lyngby 9 10 3 8 7 5 4 5
Nipuni Julie Jakobsen 27 Aarhus C 4 8 9 5 2 4 6
Jacob Lund Hjort 30 København 3 9 2 7 5 7
Lisette Toth Larsen 35 København 6 5 7 6 8
Nicolai Mouritzen 43 Hellerup 10 2 8 9
Anam Akhtar 28 København NV 7 7 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

7. sæson (2018)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo

Vært: Timm Vladimir

Deltagere

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Emil Obel 17 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2018 Kongens Lyngby
Jon Edlund 25 Ep 1 Finale Aarhus
Jasmin Gabay 30 Ep 1 Finale Søborg
Marianne Bjerring Hansen 40 Ep 1 Ep 8 Børkop
Christina Friis Thomsen 37 Ep 1 Ep 7 Hadsten
Sara Græsborg 43 Ep 1 Ep 6 Havbro
Kristoffer Bonde Pedersen 27 Ep 1 Ep 5 København
Elissa Ben Brahem 28 Ep 1 Ep 4 Frederiksberg
Albert Hangaard Emtoft 21 Ep 1 Ep 3 København
Peter Nørholm 49 Ep 1 Ep 2 Skærbæk

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Emil Obel 17 Kongens Lyngby 1 1 3 5 3 2 3 1 1 1
Jon Edlund 25 Aarhus 5 4 1 3 1 5 1 4 2 2/3
Jasmin Gabay 30 Søborg 2 5 4 1 6 1 4 2 3 2/3
Marianne Bjerring Hansen 40 Børkop 4 3 2 2 4 3 2 3 4
Christina Friis Thomsen 37 Hadsten 3 7 7 4 7 4 5 5
Sara Græsborg 43 Havbro 6 2 6 6 5 6 6
Kristoffer Bonde Pedersen 27 København 8 10 5 7 2 7
Elissa Ben Brahem 28 Frederiksberg 7 8 9 8 8
Albert Hangaard Emtoft 21 København 10 6 8 9
Peter Nørholm 49 Skærbæk 9 9 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

8. sæson (2019)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Frederikke Legaard 23 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2019 Amsterdam
Mia Emilie Persson 17 Ep 1 Finale Rungsted
Victoria Sloth Askjær 28 Ep 1 Finale Løgstrup
Rikke Baun 30 Ep 1 Ep 8 Kjeldbjerg
Louise Jensen 37 Ep 1 Ep 7 Ølstykke
Beate Stengaard Sørensen 26 Ep 1 Ep 6 Aalborg
Pia Bülow Karlsen 59 Ep 1 Ep 5 Lemming
Fillip Katballe 30 Ep 1 Ep 4 Hadsten
Rasmus Trangbæk 37 Ep 1 Ep 3 Virklund
Henrik Lindegaard 31 Ep 1 Ep 2 København

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Frederikke Legaard 23 Amsterdam 7 2 7 1 1 1 4 3 2 1
Mia Emilie Persson 17 Rungsted 2 7 3 3 3 6 1 2 1 2/3
Victoria Sloth Askjær 28 Løgstrup 1 9 2 4 4 5 5 1 3 2/3
Rikke Baun 30 Kjeldbjerg 9 1 9 8 7 3 3 4 4
Louise Jensen 37 Ølstykke 4 3 1 5 2 2 2 5
Beate Stengaard Sørensen 26 Aalborg 6 4 6 2 6 4 6
Pia Bülow Karlsen 59 Lemming 5 10 5 7 5 7
Fillip Katballe 30 Hadsten 10 5 8 6 8
Rasmus Trangbæk 37 Virklund 8 8 4 9
Henrik Lindegaard 31 København 3 6 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

9. sæson (2020)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Mads Eg Andersen 24 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2020 Aarhus
Anne Kirstine Tirstrup 25 Ep 1 Finale Aarhus
Lena Thorsson 37 Ep 1 Finale Køge
Caroline Fischer Rigelsen 19 Ep 1 Ep 8 Hedehusene
Max Hoffmann-Dose Preisler 32 Ep 1 Ep 7 Hørsholm
Emil Ussing 21 Ep 1 Ep 6 Løkken
Morten Hansen 49 Ep 1 Ep 5 Kastrup
Lars Bjødstrup 60 Ep 1 Ep 4 Nyborg
Wissam Bouqasri 32 Ep 1 Ep 3 København
Katrine Ohlendorff 31 Ep 1 Ep 2 Roskilde

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Mads Eg Andersen 24 Aarhus 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1
Anne Kirstine Tirstrup 25 Aarhus 9 2 3 3 7 6 5 2 2 2/3
Lena Thorssen 37 Køge 5 7 6 8 5 4 4 3 3 2/3
Caroline Fischer Rigelsen 19 Hedehusene 3 10 5 7 3 2 3 4 4
Max Hoffmann-Dose Preisler 32 Hørsholm 1 5 9 1 2 3 2 5
Emil Ussing 21 Løkken 10 3 2 5 4 5 6
Morten Hansen 49 Kastrup 8 4 8 6 6 7
Lars Bjødstrup 60 Nyborg 6 6 4 4 8
Wissam Bouqasri 32 København 4 9 7 9
Katrine Ohlendorff 31 Roskilde 7 8 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

Den Store Junior Bagedyst (1. sæson) (2021)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Joakim Ingversen.

Deltagere

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Malou Damgaard Hounisen 14 Ep 1 DEN STORE JUNIOR BAGEDYST 2021 Thorsminde
Emma Larsen 14 Ep 1 Finale Sønderborg
Liva Mai Hansen 12 Ep 1 Finale Kastrup
Karl Lykkegaard Knudsen 14 Ep 1 Finale København
Nora Bache Westh 13 Ep 1 Semifinalen Værløse
Andreas Elkjær Lund 12 Ep 1 Ep 4 Nørre Nebel
William De Claville Wang Hansen 13 Ep 1 Ep 3 Vester Åby
Abbitha Viknes 15 Ep 1 Ep 2 Humlebæk

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 Pl.
Malou Damgaard Hounisen 14 Thorsminde 1 6 2 4 1
Emma Larsen 14 Sønderborg 5 5 3 1 2/3/4
Liva Mai Hansen 12 Kastrup 4 1 5 5 2/3/4
Karl Lykkegaard Knudsen 14 København 3 2 6 2 2/3/4
Nora Bache Westh 13 Værløse 2 4 1 3 5
Andreas Elkjær Lund 12 Nørre Nebel 6 3 4 6
William De Claville Wang Hansen 13 Vester Åby 8 7 7
Abbitha Viknes 15 Humlebæk 7 8
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbagere
         Vindere

Der blev ikke holdt en hemmelig udfordring i den første uge og finale ugen.

10. sæson (2021)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere

Navn

År

Ind

Ud

Fra

SæÞór Kristínsson 29 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2021 Vanløse
Frederik Haun 30 Ep 1 Finale Frederiksberg
Anelise Severinsen 39 Ep 1 Finale Viborg
Anne-Kathrine Dybtved 27 Ep 1 Semifinalen Aarhus
Johanne Gormsen 18 Ep 1 Ep 7 Odense
Tilde Wexøe Munkholm 23 Ep 1 Ep 6 København
Sarah Moore 32 Ep 1 Ep 5 Holte
Gitte Bidstrup Østergaard 64 Ep 1 Ep 4 Brøndby Strand
Jakob Volke 56 Ep 1 Ep 3 Odense
Katharina da Costa 36 Ep 1 Ep 2 Solrød Strand

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
SæÞór Kristínsson 29 Vanløse 3 5 4 1 7 5 1 1 1 1
Frederik Haun 30 Frederiksberg 1 3 8 6 6 1 4 2 2 2/3
Anelise Severinsen 39 Vanløse 4 9 2 5 3 2 2 4 3 2/3
Anne-Kathrine Dybtved 27 Aarhus 8 1 6 4 1 4 3 3 4
Johanne Gormsen 18 Odense 2 6 1 3 2 3 5 5
Tilde Wexøe Munkholm 23 København 7 7 5 2 4 6 6
Sarah Moore 32 Holte 6 4 7 7 5 7
Gitte Bidstrup Østergaard 64 Brøndby Strand 5 10 3 8 8
Jakob Volke 56 Odense 9 2 9 9
Katharina da Costa 36 Solrød Strand 10 8 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

11. sæson (2022)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Klaus Andersen 40 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2022 Frederiksberg
Nanna Georgi 28 Ep 1 Finale Viborg
Laura Aagaard Nielsen 27 Ep 1 Finale Aarhus
Michelle Olsen 29 Ep 1 Semifinalen Kerteminde
Susanne Meyerhoff 48 Ep 1 Ep 7 Jerslev
Manja Lindgaard 16 Ep 1 Ep 6 Esbjerg
Jasper Stengel Finsen 23 Ep 1 Ep 5 Jægerspris
Armrinder Kaur Sadana 37 Ep 1 Ep 4 København
Harald Greve Høiby 20 Ep 1 Ep 2 Søborg
Marc Kjær Nielsen 33 Ep 1 Udgik pga. Corona Kongens Lyngby

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Klaus Andersen 40 Frederiksberg 2 6 5 1 3 2 2 3 1 1
Nanna Georgi 28 Viborg 4 2 3 2 5 6 3 2 2 2/3
Laura Aagaard Nielsen 27 Aarhus 6 1 2 7 4 1 5 1 3 2/3
Michelle Olsen 29 Kerteminde 1 5 1 5 1 5 1 4 4
Susanne Meyerhoff 48 Jerslev 5 3 4 4 2 4 4 5
Manja Lindgaard 16 Esbjerg 8 7 6 6 6 3 6
Jasper Stengel Finsen 23 Jægerspris 3 8 7 3 7 7
Armrinder Kaur Sadana 37 København 9 4 8 8 8
Harald Greve Høiby 20 Søborg 7 9 9
Marc Kjær Nielsen 33 Kongens Lyngby 10 - 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Corona
         Mesterbager
         Vinder

Efter at Marc Kjær Nielsen havde trukket sig kan dommerne Katrine og Markus - én gang - i løbet at programmerne undlade at sende nogen deltagere hjem. Den brugte de i program 3.

12. sæson (2023)

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere

Plads

Navn

År

Fra

Ud

1. plads Terese Sau Hansen 28 Horsens DEN STORE BAGEDYST 2023
2/3. plads Christina Norre 49 Hinnerup Finale
2/3. plads Tharsiny Thanendran 27 Vesterbro Finale
4. plads Thomas Berg 39 København Semifinalen
5. plads Natasha Kallehave 30 København Episode 7
6. plads Nicole Mørck 32 Vejle Episode 6
7. plads Rikke Imer 36 Aalborg Episode 5
8. plads Karoline Kildahl 16 Tårs Episode 4
9. plads Torben Nybo 39 Brønshøj Episode 3
10. plads Anton Kokholm Vejby 21 København Episode 2

Resultater

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Terese Sau Hansen 28 Horsens 2 2 5 5 1 1 1 3 1
Christina Norre 49 Hinnerup 6 4 9 1 6 2 4 1 2/3
Tharsiny Thanendran 27 Vesterbro 5 8 1 7 4 3 2 2 2/3
Thomas Berg 39 København 9 1 2 6 3 4 3 4
Natasha Kallehave 30 København 4 7 4 2 2 5 5
Nicole Mørck 32 vejle 7 6 7 4 5 6
Rikke Imer 36 Aalborg 8 5 3 3 7
Karoline Kildahl 16 Tårs 1 3 6 8
Torben Nybo 39 Brønshøj 10 10 8 9
Anton Kokholm Vejby 21 København 3 9 10
    Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
         Udgået af programmet
         Mesterbager
         Vinder

i program 4 var det en lidt særlig hemmelighed udfordring i stedet at dommerne ranget kagerne har i stedet de 4 deltager som har gjordt det bedst vil vinde en lille fordel i mesterværket

Referencer

Eksterne henvisninger

Tags:

Den Store Bagedyst HistorieDen Store Bagedyst DommerneDen Store Bagedyst VærterDen Store Bagedyst Sæsonoversigt og vindereDen Store Bagedyst SæsonerDen Store Bagedyst ReferencerDen Store Bagedyst Eksterne henvisningerDen Store BagedystDR1The Great British Bake Off

🔥 Trending searches on Wiki Dansk:

Grevinde DannerLøvens HuleTimothée ChalametTroels Lund PoulsenTørfisk (musikgruppe)Eva MendesScarlett JohanssonLars Trier MogensenDanmarks håndboldlandshold (damer)SydafrikaKommuner i Danmark efter indbyggertalSofie TorpStellan SkarsgårdKender du typen?Energy (musikgruppe)Postnumre i DanmarkPyrrhussejrSchweizVerdensdelStephania PotalivoMax VerstappenKroatienViktor GyökeresFagligt Fælles ForbundOlof PalmeIsrael-Hamaskrigen 2023Alex VanopslaghVerdens landeWiki CommonsKylian MbappéLinje BDanske rekorder i atletikNina HagenKøbenhavns UniversitetNina Klinker StephensenSmølferneKristian Bach BakChristian JunckerMatador (tv-serie)IranMænd og hønsKommuner i DanmarkArnold SchwarzeneggerGünther SteinerMikkel Beha ErichsenCasper ChristensenOve SprogøeDanmarks demografiTordenskjolds soldater (udtryk)Mette Grith StageAnette StøvelbækOdense BoldklubIrlandSonja OppenhagenFemke BolRegion SjællandErik SviatchenkoXabi AlonsoCéline DionAnders Thomas JensenDua LipaNATOLars ThiesgaardUgandaVestjysk BankBrøndby StadionEuropaAstrit SelmaniRasmus NøhrKlaus Riskær PedersenRasputinRote Armee FraktionPrinceKriminalkommissær FoyleReal Madrid C.F.TransnistrienDrengene fra AngoraKøbenhavns Metro🡆 More