Azil
Fe-TableImage.svg
WAFRAFA KIRA
LecaFe
YoltAzil
Edegotuk26
Rega8
RazenkWalef yantot
Traloopaf tazuk[Ar] 4s2 3d6
EDEGAFA KIRA
Edegaldo55.845 ± 0.002 u
Edegolya140 pm (156 pm)
Stogoyeks kum azil is laga vas 1 cm3

Azil sotir yantotaf raz, ke 8-e rega ke rekolafa wafra, do rutel (Ru) is osmel (Os), i tan walef yantot.

Inafa leca tir Fe, ise edegotuk tir 26.

Tir tela logiltafa yanta koe ogluk ke Tawava, ise tir teveaf loaultoves raz koe tame. Koe tuwava ton vangluyaks dem tokoda ke rumel nelkon krulder.

Warzera

Bak 2013 nelkafa patecta warzesa va azilaf kawot tid :

PaysKawot
(celemoy decitor)
% tamava

azilaf kawot

Azil koeon
(celemoy decitor)
% tamava

azil koeon

1Sinia1 450.045.9436.029.5
2Australia609.019.3377.025.5
3Brasila386.2712.2245.6716.6
4Barata150.04.796.06.5
5Rossia105.03.360.74.1
6Geeafrika71.532.345.73.1
7Ukraina81.972.645.13.0
8Tanarasokeem53.01.732.82.2
9Kanada42.81.426.01.8
10Irana50.01.624.01.6
11Sveriga26.040.817.191.2
12Kazaka25.50.814.51.0
13Tcilea17.110.59.090.6
14Muritania13.00.47.80.5
15Mexika14.50.57.530.5
16Venezuela10.580.36.580.4
17Malaysia10.00.35.70.4
18Perua6.790.24.550.3
19Mongola6.010.23.790.3
20Turka4.450.12.980.2
Tamavaf kotak3 1601001 480100

Ewavak : azilxo

Liwot va tigixo ke nelkafo azilxo koe tamava

Divefa vuestesa klita

Kotava.org. Razeem : winugafa ravlemafa vexala ( 2012 )
Rekolafa wafra dem razeem
H He
LiBe BCNOFNe
NaMg AlSiPSClAr
KCa ScTiVCrMnFeCoNiCuZnGaGeAsSeBrKr
RbSr YZrNbMoTcRuRhPdAgCdInSnSbTeIXe
CsBaLaCePrNdPmSmEuGdTbDyHoErTmYbLuHfTaWReOsIrPtAuHgTlPbBiPoAtRn
FrRaAcThPaUNpPuAmCmBkCfEsFmMdNoLrRfDbSgBhHsMtDsRgCnNhFlMcLvTsOg
Tanearegaf yantotTolearegaf yantotLantanelotActelotWalef yantotKaikwalef yantotYantomJonedegaf meyantotToledegaf meyantotOluafe tie