Malaysia nakeuh saboh nanggroe monarki konstitusional rupa federasi nyang teuduëk di Asia Tunggara. Nanggroë nyoë teudöng nibak 13 boh nanggroe meusikutu ngon 3 boh Banda meusikutu. Luwaih wilayah daratjih nakeuh 329.847 km2 nyang jipisah lé La'ôt Cina Seulatan lam 2 wilayah nyang karap saban luwaihjih nyakni Malaya ngon Malaysia Timu.

Malaysia
Panji Lambang
Motto: "Bersekutu Bertambah Mutu"1
Jangeun bansa: Negaraku
Nang nanggroeKuala Lumpur
Putrajaya (pusat administratif)2
3°08′N 101°42′E / 3.133°N 101.700°E / 3.133; 101.700
Banda paleng rayek Kuala Lumpur
Bahsa raseumi Bahsa Melayu (Bahsa Malaysia) 3
Demonim Bangsa Malaysia
Peumeurintahan Raja meulambaga teupiléh ngon demokrasi parlementer
 -  Yang di-Pertuan Agong Abdullah al-Haj
 -  Peudana Meuntroe Ismail Sabri Yakkob
Meureudehka
 -  Nibak Britania Raya (Malaya mantong)
31 Agustus 1957[1] 
 -  Federasi (ngon Sabah, Sarawak ngon Singapura4)
16 September 1963[2] 
Luwaih
 -  Total 329,847 km2 (66)
 -  Ie (%) 0,3
Ureueng duek
 -  Keunira Sep 2008 27.730.000[3] (43)
 -  Sensus 2000 24.821.286 
 -  Peunadat 845/km2 (114)
PDB (KKB) Perkiraan 2008
 -  Total $384,119 miliar[4] (30)
 -  Per kapita $14.071[4] (59)
PDB (nominal) Perkiraan 2008
 -  Total $222,219 miliar[4] (39)
 -  Per kapita $8.140[4] (63)
Gini (2004) 40,3 
IPM (2008) 0,823 (high) (63)
Pèng Ringgit (RM) (MYR)
Zona watee MST (UTC+8)
Rot me kandran wie
Kode Internet .my
Kode teulipon 606
1 Malaysian Flag and Crest dari www.gov.my.
2 Kuala Lumpur nakeuh nang nanggroe Malaysia. Salang, Putrajaya nakeuh pusat peurintah Malaysia.
3 Nan keubijakan raseumi peumeurintah nakeuh Bahsa Malaysia ([5] namun undang-undang terus mengacu bahasa resmi sebagai Bahasa Melayu Bahasa Inggris masih boleh digunakan untuk sebagian keperluan resmi menurut Undang-Undang Bahasa Nasional 1967.
4 Singapura jeuet keu neugara meureudehka bak thon 1965
5 Geukira meunurot keunira ureueng duek keuneulheueh
6 020 nibak Singapura.

Wilayah Malaya meuceuë ngön Thailand di paksina, ngön meuceuë ngön Singapura di seulatan. Wilayah Malaysia Timu meuceuë ngön Indonesia di seulatan, ngön meuceuë ngön Brunei di paksina.

Neuweuëk wilayah

Malaysia geuweuëk lam 13 boh nanggroë (11 boh di Malaya ngon 2 boh di pulo Kalimantan wilayah Malaysia) ngon 3 boh wilayah fèderasi.

 
Peuta nanggroë di Malaysia
Neu.NanNang nanggroëUreuëng duëkLuwah (km²)
1Wilayah Meusikutu Kuala LumpurKuala Lumpur1.887.674243
2Wilayah Meusikutu LabuanBandar Labuan85.00092
3Wilayah Meusikutu PutrajayaPutrajaya50.00046
4JohorJohor Bahru3.300.00019.984
5KedahAlor Setar1.818.1889.426
6KelantanKota Bharu2.100.00014.922
7MelakaBandar Melaka733.0001.650
8Negeri SembilanSeremban1.004.8076.645
9PahangKuantan1.396.50035.964
10PerakIpoh2.260.57621.006
11PerlisKangar215.000810
12Pulo PinangGeorge Town1.503.0001.046
13SabahKota Kinabalu3.387.88076.115
14SelangorShah Alam5.000.0007.956
15SarawakKuching2.500.000124.450
16TerengganuKuala Terengganu1.150.28612.955

Seunurat kitab